Nie dostałeś zapłaty za kukurydzę? 80 proc. należnej kwoty będziesz mógł otrzymać z programu pomocy
Zapowiadane przez nas wczoraj (23 sierpnia) rozporządzenie dotyczące pomocy rolnikom i podmiotom skupującym zostało w czwartek przyjęte przez Radę Ministrów.
Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Projekt został przedłożony przez ministra rolnictwa wraz z uchwałą w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej projektu programu pomocy producentowi rolnemu, który w 2022 r. lub w 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę i któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym, spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
„Rząd chce pomóc producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę z upraw 2022 r., od podmiotów prowadzących skup i obrót zbożami. Wsparcie otrzymają także rolnicy, którzy ponieśli znaczne straty w produkcji roślinnej na skutek tegorocznych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych” – czytamy w komunikacie rządu.
Więcej czasu na wnioski dla skupów zbóż i hodowców świń. Będzie też pomoc dla producentów kukurydzy
Najważniejsze rozwiązania zawarte w przyjętym akcie prawnym są takie:
1. Uruchomiony zostanie program pomocy dla producentów rolnych, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę od podmiotów prowadzących skup i obrót zbożami. Chodzi o rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym, spowodowanymi atakiem Rosji na Ukrainę.
a. Wysokość pomocy wyniesie 80 proc. kwoty, która wynika z niezapłaconych rolnikowi faktur lub rachunków lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż, lub dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.
b. Program pomocowy zostanie notyfikowany Komisji Europejskiej.
2. Rolnicy będą mogli wnioskować o pomoc w związku z wystąpieniem tegorocznych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Będzie to dotyczyło sytuacji w przypadku wystąpienia szkód w produkcji roślinnej powyżej 30 proc. średniej produkcji rocznej.
3. Do 29 września wydłużony zostanie termin naborów wniosków w ramach programu pomocy dla firm, które prowadzą działalność dotyczącą skupu lub obrotu zbożem. Chodzi o przedsiębiorstwa, które poniosły dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku kukurydzy spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę. Dotychczasowy termin mijał 31 sierpnia.
4. Do 15 września wydłużony zostanie termin naborów wniosków w ramach programu wsparcia hodowli loch. Dotychczasowy termin mijał 31 sierpnia 2023 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś