MRiRW zapewnia, że rolnicy dobrze sobie radzą ze składaniem wniosków
Ponad 9 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie - poinformował resort rolnictwa. Od tego roku można wnioskować o nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu w ramach sześciu ekoschematów.
Nabór rozpoczął się 15 marca i pierwsze dni pokazały - jak zapewniają urzędnicy ministerstwa - rolnicy dobrze sobie radzą z nowymi wymaganiami. Pomoc w prawidłowym wypełnianiu wniosków świadczą Ośrodki Doradztwa Rolniczego, które organizują dla gospodarzy specjalne szkolenia, jak również, w miarę możliwości świadczą pomoc bezpośrednią.
Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie ruszył na nowych zasadach
Wnioski można składać o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara WPR za 2023 r. Jest to pierwszy nabór wniosków w ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027. Dokument, tak jak w ubiegłych latach, należy złożyć do ARiMR wyłącznie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
Można zawnioskować o przyznanie dopłat bezpośrednich, w tym do ekoschematów powierzchniowych i dobrostanu zwierząt; przejściowego wsparcia krajowego; interwencji w ramach II filara WPR, tj.: interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznej oraz interwencji leśnych i zadrzewieniowych; płatności obszarowych kontynuowanych w ramach PROW 2014-2020 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych i premii zalesieniowych).
W ramach PS dla WPR 2023-2027 wprowadzono łącznie 5 ekoschematów powierzchniowych oraz ekoschemat dobrostan zwierząt.
Są to dopłaty do: obszarów z roślinami miododajnymi; rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi (z 8 praktykami takimi jak np. ekstensywne użytkowanie TUZ (trwałe użytki zielone), międzyplony, plan nawożenia wymieszanie słomy z glebą); retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych; integrowanej produkcji roślin; biologicznej ochrony upraw.
Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś