IR w Opolu: potrzebna pomoc dla producentów gryki, sorga i owoców miękkich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-10-2024,14:25 Aktualizacja: 23-10-2024,14:39
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), na wniosek Izby Rolniczej (IR) w Opolu, zwrócił się do ministra rolnictwa o udzielenie pomocy poszkodowanym rolnikom, którzy ponieśli straty w związku z wystąpieniem powodzi na terenie województwa opolskiego.

Opolska IR domaga się rozszerzenia katalogu upraw objętych pomocą finansową dla rolników poszkodowanych przez powódź. Obecnie w rozporządzeniu wymienione są uprawy: kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika i warzyw.

Zdaniem samorządu rolniczego, wsparcie powinno być przyznawane także do powierzchni uprawy gryki i sorga, których plony nie zostały zebrane przed wystąpieniem niekorzystnego zjawiska pogodowego” – wskazano w wystąpieniu do ministra.

arimr, nabór, wnioski, pomoc, straty, powódź

Wsparcie dla rolników poszkodowanych przez powódź – ruszył nabór wniosków

Rolnicy z terenów objętych klęską żywiołową po wystąpieniu powodzi, mogą już składać wnioski o wsparcie. Nabór potrwa do 15 listopada. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) - zgodnie z zapowiedziami -...

Ponadto - według jego autorów - pomocy oczekują producenci upraw wieloletnich, prowadzących plantacje owoców miękkich (np. truskawek, malin, borówki amerykańskiej) oraz szkółki drzew ozdobnych.

Wyżej wymienieni producenci zasługują na udzielenie pomocy, gdyż utracili możliwość uzyskania plonów oraz dochodów w kolejnym sezonie wegetacyjnym, a nawet na przestrzeni kilku kolejnych lat. Odtworzenie tych plantacji będzie bardzo kosztowne i długotrwałe” – przekonują izby.

Podkreślają jednocześnie, że brak uwzględnienia powyższych zmian w systemie wsparcia, może doprowadzić do bankructwa wielu gospodarstw rolnych, które w wyniku strat spowodowanych przez powódź, nie będą w stanie utrzymać płynności finansowej.

„W obliczu rosnących kosztów produkcji rolnej, coraz większej konkurencji na rynkach międzynarodowych oraz rosnących obciążeń finansowych, konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które zagwarantują wsparcie każdemu rolnikowi, który poniósł straty w swoim gospodarstwie” – podsumowano wniosek skierowany do szefa resortu rolnictwa.

Poleć
Udostępnij