Dopłaty na konto rolnika, a nie komornika

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2016,10:45 Aktualizacja: 17-03-2016,11:41
A A A

ARiMR nie może przekazywać pieniędzy z tytułu płatności bezpośrednich na konta komorników, lecz wyłącznie na rachunki wskazane przez wnioskujących o fundusze producentów rolnych.

Niestety, w dzisiejszych, trudnych czasach część rolników ma długi, których nie jest w stanie spłacić w terminie. Odpowiedzialność zawsze spada w takich sytuacjach na kredytobiorców, ale w przypadku gospodarzy, to bardziej skomplikowany problem.

- Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę załamanie się rolniczych rynków. Przez suszę zebraliśmy mniej zboża, brakuje słomy i siana, a ich ceny są niebotyczne. Rynek trzody chlewnej przeżywa zapaść, na rynku mleka w związku z cenami w skupach i karami za przekroczenie unijnych kwot też jest krucho. Warzywnictwo i sadownictwo wpadło w kryzys przez rosyjskie embargo. Wymieniać dalej? - pyta retorycznie Michał Abramowski, rolnik i działacz społeczny spod Ostrołęki (woj. mazowieckie).

ARiMR, błędny wniosek, dopłaty 2016, dopłaty bezpośrednie,  pieniądze, rolnicy

Przez błędy ARiMR wysyła ponownie wnioski o dopłaty

Rolnicy przecierają oczy ze zdumienia, bo dostają ponownie wnioski o dopłaty na 2016 rok. Coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy, od kiedy wprowadzono dopłaty. Treść pisma prezesa ARiMR Daniela Obajtka dołączonego do nowego, poprawnego wniosku...
Druga sprawa to polityka rolna. - Od lat politycy, niezależnie od opcji, zachęcali rolników do brania kredytów, wmawiali im, że to rodzaj pomocy, że tak się robi na całym świecie. Była w tej sprawie swego rodzaju presja, której część rolników uległa - uważa nasz rozmówca.

Niestety, część gospodarzy nie radzi sobie ze spłatą zobowiązań w terminie i bardzo szybko ich podwórka odwiedzają komornicy. I pojawia się problem: czy mogą oni przejmować należne rolnikom dopłaty bezpośrednie przekazywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że "przepisy przewidują wyłączenie z zajęcia - na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - należności ustalanych w drodze decyzji administracyjnych lub wierzytelności wynikających z umów z tytułu płatności realizowanych przez ARiMR".

Oznacza to, że agencja nie może przekazywać pieniędzy m.in. z tytułu płatności bezpośrednich do gruntów rolnych na rachunki wskazane przez komorników, lecz wyłącznie na konta podane przez producentów rolnych we wnioskach o płatności. Przepisy nie ograniczają jednak możliwości prowadzenia egzekucji komorniczej już z rachunków bankowych rolników.

Poleć
Udostępnij