Dofinansowanie do instalacji wodnych w gospodarstwie? Resort podpowiada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2024,7:00 Aktualizacja: 19-10-2024,18:42
A A A

Rolnicy będą mogli ubiegać się o wsparcie na inwestycje dotyczące magazynowania wody opadowej w gospodarstwach czy instalacje do powtórnego obiegu wody – zapewnia ministerstwo rolnictwa i wskazuje na zbliżający się nabór wniosków.

Samorząd rolniczy wystąpił jakiś czas temu do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) o uruchomienie naboru wniosków w obszarze nawadniania w gospodarstwie rolnym, proponując uznanie w nim za koszty kwalifikowane m.in. działań związanych z małą retencją, budowę zbiorników retencyjnych, studni oraz wszelkich urządzeń spiętrzających wodę. Wystąpienie to ma oczywiście związek z nawracającą suszą.

arimr, nabór, wnioski, inwestycje

Inwestycje na rzecz ochrony środowiska – zbliża się ważny nabór wniosków

Od 23 października do 20 listopada br. będzie można ubiegać się o przyznanie pomocy na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. To jedna z nowych interwencji realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej...

Resort wskazuje na źródło

W odpowiedzi MRiRW przypomina, że w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - w zakresie interwencji I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu - będzie można uzyskać dofinansowanie na inwestycje mające na celu ograniczenie presji rolnictwa na środowisko naturalne, w tym m.in. ograniczenie zużycia środków ochrony roślin lub nawozów, ograniczenie emisji zanieczyszczeń, zwiększenie bioróżnorodności gleby, poprawę gospodarowania wodą oraz adaptację do zmian klimatu.

Kasa na zbiorniki i instalacje

Jak wskazuje resort, generalnie inwestycje dotyczące poprawy gospodarowania wodą będą mogły być realizowane indywidualnie. Rolnik będzie mógł ubiegać się o wsparcie na inwestycje dotyczące:
- magazynowania wody opadowej w gospodarstwach rolnych, tj. zakup zamkniętych zbiorników na deszczówkę oraz instalacji do pozyskiwania i zagospodarowania wody deszczowej,
- instalacji do powtórnego obiegu wody lub oszczędnego gospodarowania wodą.

wody polskie, retencja wody, hydrologia, susza

Wody Polskie: w latach 2020-2023 wzrosła retencja dla 45 tys. ha gruntów rolnych

Piętrzenie wód i opóźnianie spływu przez budowę i przebudowę urządzeń wodnych na terenach wiejskich, a także alimentowanie rzek przez zbiorniki retencyjne, to niektóre z podejmowanych przez nas działań – wskazuje w...

Nabór wniosków tuż tuż

„Maksymalna wysokość pomocy na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo w okresie realizacji PS WPR wynosi 200 tys. zł. Pomoc przyznaje się na operacje o planowanej sumie kosztów powyżej 20 tys. zł. Intensywność pomocy na inwestycje realizowane indywidualnie wynosi do 65 proc. kosztów kwalifikowalnych. Zgodnie z opracowanym przez ARiMR harmonogramem naborów wniosków o przyznanie pomocy, pierwszy nabór wniosków na tę interwencję jest zaplanowany w terminie 23 października - 20 listopada 2024 r.” – przekazuje ministerstwo.

Projekty parasolowe gmin

Zwraca ponadto uwagę, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - w zakresie interwencji B3.3.1 Inwestycje w zwiększanie potencjału zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich - zaplanowano realizację przez gminy tzw. projektów parasolowych.

„W ramach tych projektów planowane jest, aby gminy mogły realizować przedsięwzięcia w zakresie wykonania, odbudowy, rozbudowy lub przebudowy urządzeń wodnych lub urządzeń melioracji wodnych na gruntach należących do jej mieszkańców, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w przedsięwzięciu, w tym rolników, na podstawie zgłaszanego przez tych mieszkańców zapotrzebowania i zawartych umów pomiędzy gminami, a tymi mieszkańcami” – wyjaśnia MRiRW.

Poleć
Udostępnij