Wody Polskie: w latach 2020-2023 wzrosła retencja dla 45 tys. ha gruntów rolnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-09-2024,9:55 Aktualizacja: 10-09-2024,21:19
A A A

Piętrzenie wód i opóźnianie spływu przez budowę i przebudowę urządzeń wodnych na terenach wiejskich, a także alimentowanie rzek przez zbiorniki retencyjne, to niektóre z podejmowanych przez nas działań – wskazuje w kontekście panującej suszy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 9 września, niski stan wody został odnotowany na 73 proc. stacji hydrologicznych w kraju, a w płytszych warstwach gleby utrzymuje się niska wilgotność, szczególnie na obszarze województwa łódzkiego oraz znacznych obszarach województw mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, śląskiego, opolskiego i lubuskiego.

hydrolog, susza, stan wód, stan rzek

Hydrolog IMGW: rolnicy odczują długoterminowe obniżenie stanu wody

W najbliższych dniach stan wody w rzekach będzie spadał. W Wiśle w Warszawie może osiągnąć rekordowo niski poziom. Długoterminowe obniżenie stanu wody odczują rolnicy, żeglarze, turystyka, energetyka i przemysł – przekazał PAP hydrolog IMGW...

PGW Wody Polskie w swoim serwisie informacyjnym wymieniło swoje działania na rzecz ograniczenia skutków suszy. Między innymi opracowano założenia do Programu Kształtowania Zasobów Wodnych (zPKZW), którego głównym celem jest zwiększenie retencji.

„W odpowiedzi na zgłaszane potrzeby interesariuszy i konieczność zatrzymania wody w miejscu, Wody Polskie podjęły działania, polegające na remontach i utrzymaniu urządzeń wodnych, które umożliwiły natychmiastowy efekt w postaci magazynowania wody, praktycznie w każdej zlewni w kraju. Rozwój systemu nawadniająco-odwadniającego w systemach małych cieków oraz rowów na terenach rolnych pozwala zmniejszyć nacisk na wykorzystywanie wód podziemnych do celów nawodnień” – wskazuje państwowe gospodarstwo.

Jak dodaje, w latach 2020-2023 Wody Polskie zakończyły 338 działania, obejmujące remonty 1030 urządzeń wodnych, dzięki czemu nastąpiło zwiększenie retencji o ok. 9 mln m sześc. na obszarze odziaływania około 45 tys. ha gruntów rolniczych. W tym roku w zPKZW znajduje się 79 zdań o charakterze utrzymaniowym, w których skład wchodzi 167 urządzeń wodnych, a ich całkowity koszt to około 10,8 mln zł.

susza rolnicza, iung, niedobór wody, kbw

Susza się pogłębiła. Najmocniej dotyka kukurydzy na kiszonkę

Susza rolnicza występuje na terenie czternastu województw, w ośmiu rodzajach upraw, a najbardziej dotyka kukurydzy na kiszonkę – wynika z kolejnego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu...

„Ponadto PGW Wody Polskie prowadzi piętrzenia na około 4000 obiektach hydrotechnicznych na terenie całej Polski w zależności od lokalnych potrzeb, ograniczając odpływ wody na ciekach przy pomocy zastawek lub zamknięć” – przekonują Wody w komunikacie.

Informują do tego, że 7 sierpnia 2024 r. podpisano umowę dot. realizacji projektu „Przegląd i aktualizacja planu przeciwdziałania skutkom suszy” (aPPSS). Opracowanie aktualizacji zostało zaplanowane zostało na lata 2024-2027.

„Plan przeciwdziałania skutkom suszy z 2021 roku skupia się przede wszystkim na aspekcie przeciwdziałania skutkom suszy i zwiększaniu retencji. Natomiast w aktualizacji PPSS (aPPSS) planowane jest wskazanie również aspektów zarządzania ryzykiem suszy, tj. wskazanie działań operacyjnych, które należy wdrożyć w przypadku wystąpienia suszy. Postanowienia planu przeciwdziałania skutkom suszy należy wdrażać przez współdziałanie, co oznacza, że konieczne jest zaangażowanie całego społeczeństwa, zwłaszcza przedstawicieli władz samorządowych, przedstawicieli środowisk naukowych i przedsiębiorców, organizacji społecznych i innych interesariuszy” – przekazują Wody Polskie.

Poleć
Udostępnij