Będzie refundacja kosztów zakupu mat dezynfekcyjnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2016,8:05 Aktualizacja: 01-10-2016,9:02
A A A

Od 17 października br. rolnicy z terenów zagrożonych afrykańskim pomorem świń mogą składać wnioski o refundację połowy kosztów poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych - poinformował resort rolnictwa.

Wnioski będzie przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 5 listopada br.

chlewnia, mycie chlewni, dezynfekcja chlewni, trzoda chlewna

Chlewnia musi być czysta czyli mycie i dezynfekcja

Trzoda chlewna powinna przebywać w chlewniach, które po opuszczeniu każdej partii zwierząt muszą być myte i dezynfekowane. Oprócz chlewni ważne są również drogi wjazdowe na obiekt, a także magazyny czy silosy do przechowywania...
Refundacja kosztów będzie przysługiwała producentom rolnym, którzy w latach 2015-2018 przez co najmniej rok utrzymywali świnie w gospodarstwach położonych na obszarze województwa podlaskiego, w powiatach: sejneńskim (w gminach Giby i Sejny z miastem Sejny), augustowskim (gmina Lipsk i Płaska), białostockim (gmina Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków, Michałowo i Zabłudów), sokólskim (gmina Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo), hajnowskim (gmina Białowieża, Czyże, Hajnówka, Narew i Narewka).

ASF, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, świenie, ustawa, zwalczenie ASF

Prezydent podpisał specustawę dot. zwalczania ASF

Powiatowi lekarze weterynarii będą mogli nakazać: sanitarny odstrzał dzików; ubój trzody chlewnej za odszkodowaniem; przestrzeganie zasad bioasekuracji - zakłada specustawa, która ma pomóc w zwalczaniu ASF, podpisana...
Pomoc będzie polegała na zwrocie 50 proc. wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.

Będzie miała ona charakter pomocy de minimis (tj. do 15 tys. euro w ciągu trzech lat).

Do wniosku należy dołączyć m.in. faktury lub ich kopie, oświadczenie producenta rolnego o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie oraz zaświadczenie dotyczące wykorzystania pomocy de minimis.

Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Poleć
Udostępnij