Będą zmiany w PS WPR. Mają zachęcić rolników do tworzenia grup i organizacji producentów
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zapowiedziało zmiany w zasadach, na jakich udzielane będzie wsparcie na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”.
Jest o jedna z form pomocy (interwencja I.13.2) uwzględniona w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027). W sprawie zmiany w tym zakresie wystąpiła Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR).
Zwracając uwagę na możliwą poprawę sytuacji rynkowej rolników w wyniku zrzeszania się w organizacje czy grupy producentów, KRIR podkreśliła, że obecne przepisy są w tym zakresie niekorzystne. Chodzi o to, że obowiązkowy okres utrzymania działalności w zakresie wytwarzania i sprzedaży produktów, na którą beneficjent otrzymał pomoc - zgodnie z PS WPR 2023-2027 - wynosi 3 lata. Wcześniej, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, był to rok.
ARiMR: większe limity na preferencyjne kredyty skupowe
Boją się zobowiązań przy obecnej sytuacji na rynku
Izby, na wniosek rolników zainteresowanych zakładaniem grup, postuluje przywrócenie terminu wynoszącego rok utrzymania działalności od daty ostatniej transzy wsparcia. Chodzi o obawy gospodarzy co do podejmowania długotrwałych zobowiązań przy obecnej, mocno niepewnej sytuacji rynkowej.
W odpowiedzi MRiRW poinformowało, że aktualnie mechanizm wsparcia w ramach interwencji I.13.2 obejmuje okres 5 lat realizacji planu biznesowego oraz wypłaty pomocy i 3 lat obowiązku posiadania statusu grupy producentów rolnych (GPR) i organizacji producentów (OP) oraz wydatkowania uzyskanej pomocy finansowej po otrzymaniu ostatniej płatności. Jednocześnie resort przyznał, iż docierają do niego „sygnały, że okres ten może zniechęcać potencjalnych beneficjentów do udziału w tym mechanizmie, w szczególności biorąc pod uwagę aktualną sytuacje na rynkach rolnych i wynikającą z niej niepewność odnośnie prowadzenia produkcji rolnej w dłuższym okresie”. W związku z tym podjęto starania o zmianę tych warunków.
II rewizja KPO zakłada zwiększenie o 600 mln euro środków na polski sektor rolno-spożywczy
Zmiany mają uelastycznić warunki realizacji wsparcia
„W MRiRW przygotowano projekt uchwały Komitetu Monitorującego PS WPR 2023-2027, mający na celu zmianę przyjętych założeń odnośnie interwencji I.13.2” – przekazał resort.
Proponowane zmiany polegają m.in. na określeniu obowiązku:
1) utrzymania statusu uznania za grupę producentów rolnych lub organizację producentów przez okres minimum 1 roku od otrzymania ostatniej płatności (zamiast 3 lat jak jest obecnie);
2) wydatkowania wsparcia do końca pierwszego roku działalności beneficjenta, następującego po uzyskaniu ostatniej płatności (zamiast do końca trzeciego roku jak jest obecnie).
„W opinii MRiRW proponowane zmiany uelastycznią warunki realizacji wsparcia w ramach interwencji I.13.2 i powinny zwiększyć zainteresowanie potencjalnych beneficjentów ubieganiem się o pomoc finansową w ramach tej interwencji” – podsumowali urzędnicy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś