ARiMR przyjmuje już wnioski o przyznanie premii dla młodych rolników
Od 19 czerwca młodzi rolnicy mogą składać wnioski do ARiMR o przyznanie 200 tys. zł premii na rozpoczęcie i rozwój działalności rolniczej. Nabór prowadzony jest jedynie poprzez Platformę Usług Elektronicznych - poinformowała w środę Agencja.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) poinformowała, że wsparcie realizowane jest z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF – nabór wniosków rusza 27 czerwca
O pomoc na rozwój gospodarstwa może się starać osoba fizyczna, która w dniu złożenia wniosku ma ukończone 18 lat i ma nie więcej niż 40 lat (nieukończone 41 lat); rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku albo nie rozpoczęła jeszcze prowadzenia działalności rolniczej; ma nadany numer identyfikacyjny.
Ponadto, osoba ta powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności przydatne do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie lub zobowiąże się do ich uzupełnienia.
Warunkiem ubiegania się o premię jest złożenie biznesplanu oraz zobowiązanie się do zrealizowania go w terminie nie dłuższym niż trzy pełne lata kalendarzowe następujące po roku wyjściowym niezależenie od daty zawarcia umowy.
Pomoc przysługuje tylko raz na osobę i gospodarstwo wskazane w biznesplanie, z wyjątkiem przypadków wymiany gruntów, śmierci poprzedniego beneficjenta, rezygnacji z pomocy lub całkowitego zwrotu kwoty wypłaconej pomocy.
ARiMR: uruchamiamy dodatkowe środki na kredyty płynnościowe
Agencja podała, że premie przyznaje się na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.
Wsparcie można przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Mogą to być np.: inwestycje budowlane; zakup nieruchomości rolnych; zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich; inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich; zakup nowych maszyn, w tym sprzętu komputerowego oraz oprogramowania czy pojazdów.
Pomoc ma formę premii w wysokości 200 tys. zł, wypłacana będzie w dwóch ratach: 70 proc. kwoty przyznanej pomocy (140 tys. zł) po podpisaniu umowy o przyznaniu premii i złożeniu wniosku o płatność I raty; 30 proc. kwoty pomocy (60 tys. zł) – po realizacji biznesplanu i złożeniu wniosku o płatność II raty.
Nabór wniosków o przyznanie premii dla młodych rolników potrwa do 16 sierpnia.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś