6 tysięcy żądań ryczałtowych płatności dla małych gospodarstw. Miliony przelane na konta rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2023,11:25 Aktualizacja: 17-08-2023,11:31
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podała aktualne dane dotyczące wsparcia dla rolników, w tym nowej odsłony dopłat dla małych gospodarstw.

Trwa nabór wniosków w ramach płatności dla małych gospodarstw, która może zastąpić następujące płatności bezpośrednie (podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów). Do końca sierpnia o ryczałt w wysokości 225 euro/ha mogą się ubiegać rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok.

„Dotychczas za pośrednictwem aplikacji internetowej wpłynęło ok. 6 tys. żądań od zainteresowanych tym wsparciem” – przekazuje ARiMR.

Żeby skorzystać z takiego rozwiązania, wystarczy za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) przesłać skan lub zdjęcie oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Jego wzór znajduje się na stronie internetowej Agencji.

arimr, agencja, płatności ekologiczne, ekologia, hodowla, obsada zwierząt, dopłaty

Zmiany w zasadach płatności ekologicznych. Chodzi o obsadę zwierząt

Współczynnik obsady zwierząt na danej powierzchni obniżono z 0,5 DJP do 0,3 DJP. To oznacza, że więcej rolników może otrzymać dopłaty w ramach trzech pakietów dotyczących płatności ekologicznych. Trzeba tylko do 31 sierpnia za...

„Wszyscy rolnicy, którzy dostarczyli do tej pory te dokumenty w innej formie (e-mailem, w wersji papierowej do placówki ARiMR), powinni przed zakończeniem naboru złożyć oświadczenia przez aplikację eWniosekPlus” – zaznacza ARiMR.

Ponadto Agencja podaje, że:

- w ramach dofinansowania do przezimowanych rodzin pszczelich dotąd na konta 43,22 tys. pszczelarzy trafiło 76,56 mln zł;

- w ramach wsparcia dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki, którzy sprzedali ziarno w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r., na konta bankowe ponad 65 tys. rolników wpłynęły 706 mln zł;

- w ramach wsparcia dla producentów rolnych, którzy ubiegali się o nie w związku ze sprzedażą między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. pszenicy lub gryki, dotychczas ponad 20 tys. rolników otrzymało niemal 400 mln zł.

Poleć
Udostępnij