6 tysięcy żądań ryczałtowych płatności dla małych gospodarstw. Miliony przelane na konta rolników
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podała aktualne dane dotyczące wsparcia dla rolników, w tym nowej odsłony dopłat dla małych gospodarstw.
Trwa nabór wniosków w ramach płatności dla małych gospodarstw, która może zastąpić następujące płatności bezpośrednie (podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów). Do końca sierpnia o ryczałt w wysokości 225 euro/ha mogą się ubiegać rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok.
„Dotychczas za pośrednictwem aplikacji internetowej wpłynęło ok. 6 tys. żądań od zainteresowanych tym wsparciem” – przekazuje ARiMR.
Żeby skorzystać z takiego rozwiązania, wystarczy za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) przesłać skan lub zdjęcie oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Jego wzór znajduje się na stronie internetowej Agencji.
Zmiany w zasadach płatności ekologicznych. Chodzi o obsadę zwierząt
„Wszyscy rolnicy, którzy dostarczyli do tej pory te dokumenty w innej formie (e-mailem, w wersji papierowej do placówki ARiMR), powinni przed zakończeniem naboru złożyć oświadczenia przez aplikację eWniosekPlus” – zaznacza ARiMR.
Ponadto Agencja podaje, że:
- w ramach dofinansowania do przezimowanych rodzin pszczelich dotąd na konta 43,22 tys. pszczelarzy trafiło 76,56 mln zł;
- w ramach wsparcia dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki, którzy sprzedali ziarno w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r., na konta bankowe ponad 65 tys. rolników wpłynęły 706 mln zł;
- w ramach wsparcia dla producentów rolnych, którzy ubiegali się o nie w związku ze sprzedażą między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. pszenicy lub gryki, dotychczas ponad 20 tys. rolników otrzymało niemal 400 mln zł.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś