Jakość mleka i zdrowie wymienia, motywacja pracowników na fermie bydła oraz żywienie krów, które ma na celu zabezpieczenie stada przed mastitis. To główne tematy VI Międzynarodowej Konferencji Stopmastitis.pl.
Nowoczesna technologia żywienia bydła mlecznego z wykorzystaniem rodzimych zasobów paszowych jako odpowiedź na aktualne potrzeby rynku. To hasło przewodnie konferencji zorganizowanej w Ciechanowcu. Agrolok przy współpracy z...
Lekarze weterynarii, studenci wydziałów medycyny weterynaryjnej i hodowcy bydła mlecznego spotkali się 22 i 23 lutego w Centrum Szkoleniowo- Konferencyjnym Falenty pod Warszawą na VI Międzynarodowej Konferencji Stopmastitis.
Wykład pt. ”Jak pies z kotem - czyli idealna współpraca” przedstawił Tomasz Jankowiak, Polskie Stowarzyszenie ds. Mastitis.
Zwrócił on uwagę, że dużym zagrożeniem dla przemysłu mleczarskiego stają się produkty mlekopodobne produkowane między innymi z migdałów, soi i kokosów. Jest to ogromny biznes, który co roku rozwija się coraz bardziej.
- Obecnie mamy również mleko z próbówki. Naukowcy wszczepili drożdżom gen pozyskany od krów i produkują one mleko - tłumaczył Jankowiak.
Ogromnym zagrożeniem jest także opinia, że przemysł mleczny niszczy środowisko, a samo mleko wpływa negatywnie na zdrowie ludzi.
Dobrostan bydła w aspekcie jakości mleka i zdrowia wymienia omówił Grzegorz Krasiński z Instytutu Przyrodniczo-Technologicznego Falenty. Jak podkreślił ekspert w wyniku mastitis brakowana jest co piąta krowa w stadzie. Rocznie daje to 500 tys. krów eliminowanych z powodu infekcji wymienia.
Firma Alima-Bis Sp. z o.o. została wyróżniona złotym medalem oraz znakiem nowość targów Ferma za wozy paszowe z serii Alimamix Evolution Pro. Są one wyposażone we wzmocniony ślimak o grubości 20 mm. Seria wozów z...
- Według przeprowadzonych badań wynika, że nawet na 10 dni przed pojawieniem się objawów klinicznych mastitis spada intensywność przeżuwania u krów, co wynika z pojawienia się bólu - tłumaczył Grzegorz Krasiński.
Współczesne techniki monitorowania zachowania się zwierząt, a szczególnie aktywność dobowa przeżuwania krów, pozwalają na wczesne diagnozowanie wielu schorzeń.
Trendy na detalicznym rynku mleczarskim na przykładzie wybranych krajów Unii Europejskiej przedstawił lek. wet. James Husband. W Wielkiej Brytanii część mleka trafia od hodowców bydła mlecznego bezpośrednio do sieci marketów.
Są oni rozliczani według dwóch modeli. Pierwszy z nich opiera się o standardową cenę w skupie powiększoną o 2 pensy za litr. Drugi model jest oparty o średni koszt produkcji z wszystkich gospodarstw dostarczających surowiec do marketów.
O motywacji pracowników na fermie bydła opowiedziała dr Katarzyna Darul, główny hodowca w gospodarstwie Żydowo.
Wydajność krów na fermie wynosi 10 500 l mleka w laktacji, a liczba komórek somatycznych po wprowadzeniu premii nie tylko za ilość, ale i jakość mleka spadła z 800 tys./ml na 250 tys./ml.
Firma De Heus uzyskała certyfikat zgodności ze standardem VLOG dla dwóch wytwórni pasz, w Grodzisku Wielkopolskim i w Łomży. Certyfikat potwierdza wyeliminowanie z produkcji wszystkich składników, które mogą posiadać...
Jarosław Wieczorek z Ecolab przedstawił ofertę firmy, a Wojciech Ptak z firmy Hipra omówił prewencję i profilaktykę jako element kompleksowego programu kontroli jakości mleka.
Kompleksowy program jakości mleka z punktu widzenia producenta przedstawił Oriol Franquesa z firmy Q-Llet.
Według eksperta na rozkład kosztów mastitis w 66 proc. wpływają straty produkcji mleka, 22,6 proc. zwiększone brakowanie krów, 5,7 proc. mleko karencyjne, 4,1 proc. leczenie, 1,5 proc. koszt usługi weterynaryjnej, a 0,1 proc. to dodatkowa praca.
Jego zdaniem aby szybko i efektywnie zwalczać infekcje wymienia warto jest zaopatrzyć się w gotowe zestawy, które umożliwiają wykonywanie badania bakteriologicznego mleka na fermie.
O wpływie żywienia na występowanie mastitis opowiedział lek. wet. Zbigniew Dzionek z firmy Schaumann.
Zwrócił on uwagę, że krowy żywione kiszonką z kukurydzy dobrej jakości dawały o 4,5 litra mleka więcej od tych, które dostawały paszę częściowo spleśniałą. Ponadto liczba komórek somatycznych była u nich o 113 tys. niższa.