Wyzwania współczesnego rynku mleka
"Wyzwania współczesnego rynku mleka" pod takim tytułem firma Josera zorganizowała pod koniec stycznia br cykl konferencji w trzech miejscowościach Ryn (woj. warmińsko-mazurskie) Ossa (woj. łódzkie) oraz Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie).
Hodowcy bydła mlecznego oprócz zapoznania się z nową linią produktów dla krów mogli dowiedzieć się o panujących trendach na światowym i krajowym rynku mleka.
Skup mleka rośnie. Podobnie jego cena
Nowa linia produktów wykorzystuje doświadczenia żywieniowe oparte na nutrigenomice, czyli nauce zajmującej się wpływem składników diety na ekspresję genów (czyli informacja genetyczne zawarta w genie zostaje odczytana i przepisana na jego produkty, np. na powstający jakiś rodzaj białka).
Nutrigenomika bada zależności między żywieniem a odpowiedzią organizmu na poziomie genetycznym, więc pozwala na kierunkowe żywienie na poziomie komórkowym. Takie zadanie mają pełnić nutribiotyczne mieszanki mineralne oznaczone jako "NutriBiotic", zawierające zestaw substancji czynnych pochodzenia roślinnego.
Ponadto organizatorzy zaprosili prof. dr. hab. Z.M. Kowalskiego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który przedstawił wykład "Wpływ żywienia na poziom białka, tłuszczu i kappa-kazeiny w mleku - jak optymalizować skład mleka dla potrzeb mleczarni".
Prof. Kowalski zwrócił między innymi uwagę, że w grupie z czynników wpływających na zawartość kazeiny w mleku jest wiek krów, faza laktacji oraz genotyp.
Więcej informacji w najbliższym numerze Hoduj z głową bydło (marzec/kwiecień 2018).