Wody Polskie chcą zarabiać na OZE. Jest już biznesplan
Przemysław Daca, prezes Wód Polskich poinformował, że firma chce wejść na rynek OZE i na tym zarabiać. W tym roku powstanie biznesplan energetyki odnawialnej.
Dodał, że firma "doszła do ściany" jeśli chodzi o ściągalność opłat. Obecnie opłaty za usługi wodne, pobór wody i odprowadzanie ścieków (przejęte od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) stanowią jedynie ok. 30 proc. przychodów, czyli ok. 400 mln zł rocznie.
Wody Polskie podpowiadają w sprawie urządzeń melioracji
- Ta pozycja nie będzie się zwiększać, gdyż w tej chwili ściągamy blisko 100 proc. należnych opłat rocznie. Nie mamy już zdolności do podnoszenia dochodów - przyznał szef przedsiębiorstwa. Dlatego Wody Polskie chcą wejść na rynek odnawialnych źródeł energii i na tym zarabiać.
- Zrobiliśmy wewnętrzne analizy, z których ewidentnie wyszło, że najbardziej dla nas opłacalne jest inwestowanie w zieloną energię - wodną i słoneczną. Jest to najlepszy sposób na pozyskiwanie dodatkowych środków. W ub. r. oddaliśmy nową elektrownie wodną na Świnnie Porębie. Wkrótce uruchamiany nowoczesne turbiny elektryczne na Stopniu Wodnym w Malczycach. Mamy też zdiagnozowane ponad 800 miejsc, gdzie można zmodernizować starsze elektronie wodne lub uruchomić nowe. Szczególną wagę przykładamy do rozwoju fotowoltaiki na obiektach hydrotechnicznych - podkreślił Daca.
Wody Polskie poinformowały, że elektrownia Świnna Poręba w skali roku planuje wyprodukować ok. 10 MWh energii, przy obecnych warunkach hydrotechnicznych. Elektrownia w Malczycach, łącznie na trzech generatorach ma moc 10 655 kW.
Wody Polskie do rolników: do 5 metrów sześciennych opłat nie ma
Prezes Wód Polskich wyjaśnił, że obecnie trwają prace nad stworzeniem odpowiedniego biznesplanu, który jeszcze w tym roku ma być gotowy.
- Profesjonalny biznesplan przygotowywany jest przez firmy zewnętrzne. Jego ukończenie to kwestia najbliższych miesięcy. Kiedy będziemy już go mieli, da nam to zielone światło i pozwoli zamknąć rozmowy z instytucjami finansowymi dotyczące współfinansowania inwestycji energetycznych. Zielona energia to jeden z priorytetów rozwoju dla naszego Gospodarstwa - dodał Daca.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie od 1 stycznia 2018 roku jest głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Wykonuje prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych, które są własnością Skarbu Państwa.
Firma nalicza i pobiera opłaty za usługi wodne, wydaje decyzje administracyjne (zgody wodnoprawne). Wody Polskie są też regulatorem cen wody - zatwierdzają taryfy za pobór wody i zrzut ścieków.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś