Zapalenia wymion ich zwalczanie i zapobieganie nowym infekcjom, hipokalcemia i kryptosporydioza, a także przyśpieszony odchów cieląt i kontrola kosztów produkcji mleka. To główne tematy konferencji zorganizowanej dla hodowców bydła mlecznego.
Rozród krów, poprawa ekonomiki produkcji mleka oraz stosowanie probiotyków i ziół w żywieniu bydła. To główne tematy konferencji zorganizowanej przez firmę Blattin. Hodowcy bydła i producenci mleka spotkali...
Hodowcy, zootechnicy, lekarze weterynarii oraz przedstawiciele branży spotkali się 1 i 2 marca w Turznie koło Torunia na konferencji, której tematem było zapobieganie chorobom przez właściwe zarządzanie stadem.
Letnie zapalenie wymienia omówił lek wet. Piotr Niewitecki, który podkreślił, że występowaniu infekcji sprzyja wysoka temperatura, muchy, uszkodzenia strzyków, niepełne zamkniecie kanału strzykowego oraz złe warunki zoohigieniczne panujące w oborze.
Infekcja objawia się obrzękiem i bolesnością jednej z ćwiartek wymienia, powiększeniem strzyku oraz powstaniem cuchnącej żółto-zielonej wydzieliny zapalnej. Często również na strzyku objętym zapaleniem gromadzą się muchy.
Leczenie chorych krów wymaga zastosowania leków przeciwzapalnych oraz terapii antybiotykowej. Zalecane również jest odizolowanie chorych zwierząt od stada, a także częste zdajanie zainfekowanych ćwiartek.
O kluczowych zagrożeniach w walce z mastitis opowiedziała Dobrawa Surma-Krywult z firmy Cid Lines. Jej zdaniem ważną kwestią jest rozpoznanie z jakimi bakteriami mamy do czynienia w stadzie.
Firma Blattin Polska Sp. z o.o. zaprasza na dwie konferencje pod hasłem: optymalizacja produkcji TMR-ów. Czy można zaoszczędzić na wozie paszowym? Konferencje odbędą się 6 i 7 marca w ramach XIX Ogólnopolskiej Konferencji...
- Jeżeli infekcje są wywoływane przez patogeny zakaźne należy głównie skupić się na leczeniu krów w zasuszeniu, używaniu post-dippingu oraz dezynfekcji aparatów po każdej wydojonej sztuce. Te działania nie przyniosą oczekiwanego rezultatu jeżeli w stadzie występuje problem z bakteriami środowiskowymi - tłumaczyła ekspertka.
Jak zapobiegać infekcjom wymienia dzięki sygnałom krów opowiedział Nico Vreeburg z Holandii. Zwrócił on uwagę, że nie warto leczyć krów, które w jednej laktacji miały trzy przypadki mastitis lecz należy je brakować.
- Podając antybiotyk do strzyku nie należy wprowadzać tubostrzykawki za głęboko, aby nie uszkodzić zwieracza. Po aplikacji leku należy delikatnie wmasować go w stronę wymienia. Zasada ta nie dotyczy krów zasuszonych, u których po podaniu antybiotyku zostawiamy go w strzyku - tłumaczył Nico Vreeburg.
Zyskowność produkcji mleka w zmieniających się warunkach rynkowych przedstawił Paweł Kasprowicz z firmy De Heus, a o hipokalcemi krów opowiedział lek. wet. Krzysztof Lewandowski z firmy Boehringer Ingelheim.
Hipokalcemia przynosi łączne straty, które wynoszą około 1200 zł na krowę w laktacji. Składają się one z kosztów leczenia, dodatkowej robocizny, straty mleka (min. 500 kg), kosztów schorzeń wtórnych, zaburzeń w rozrodzie oraz szybszego brakowania krów.
Walkę z kryptosporydiozą za pomocą preparatu Kenocox przedstawiła Dobrawa Surma-Krywult, a program przyśpieszonego odchowu cieląt Kaliber Plus omówił Wiesław Płecki z De Heus.
Konferencja została zorganizowana przez firmę Cid Lines przy współpracy z De Heus oraz Boehringer Ingelheim.