Biostymulatory stanowią jeden z ważniejszych filarów produkcji roślinnej - podkreślali podczas wczorajszej konferencji w Warszawie przedstawiciele firmy Intermag. Do jej oferty dołączył właśnie nowy produkt z tej grupy o nazwie Vanadoo.
- Nasza firma jest jednym z wiodących producentów biostymulatorów, nawozów dolistnych, bioproduktów i innych agrochemikaliów, przeznaczonych głównie dla rolnictwa profesjonalnego, a od kilku lat także produktów prozdrowotnych dla zwierząt hodowlanych. Naszym celem jest dostarczanie rolnikom innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą im produkować zdrową żywność w sposób zrównoważony - przypomniał na wstępie Hubert Kardasz, prezes firmy Intermag.
W ciągu najbliższych trzech lat spółka Intermag z Olkusza, która jest zaliczana do grona kluczowych producentów nawozów i biostymulatorów, a także produktów prozdrowotnych dla zwierząt w naszej części...
- Od ponad 20 lat gromadzimy nasze doświadczenie na polu biostymulatorów, które to wprowadziliśmy na polski rynek jako pierwsi. Jesteśmy też pierwszą na świecie firmą, która skomercjalizowała w rolnictwie biostymulator na bazie organicznego związku tytanu. To produkt o bardzo wysokiej renomie znany w wielu krajach - podkreślał prezes Kardasz. - Byliśmy też pierwszą firmą na polskim rynku, która zainteresowała się krzemem w rolnictwie. Produkty krzemowe oferujemy już od 15 lat - dodał.
- Od ponad sześciu lat rozwijamy produkty zawierające mikroorganizmy. W 2014 roku rozpoczęliśmy projekt współfinansowany z funduszy europejskich w ramach którego opanowaliśmy unikalną technologię pozyskiwania z gleby bakterii środowiskowych wykorzystywanych następnie w uprawie. Tak powstał nasz pierwszy produkt - Bactim Słoma, który pomaga w rozkładzie resztek pożniwnych - mówił prezes Kardasz. Ale to nie jedyny produkt mikrobiologiczny tej firmy. Ich produkcję i rozwój będzie wspierał otwarty w czerwcu tego roku nowoczesny zakład biotechnologiczny.
- Jego moce produkcyjne będą pozwalały nam na wyprodukowanie ponad dwóch tysięcy ton produktów mikrobiologicznych w ciągu roku. Sercem tego zakładu jest linia do płynnej fermentacji, ale mamy też całe oprzyrządowanie pozwalające na wyprodukowanie bardzo różnych formulacji od sypkich po płynne, a ponadto bardzo rozbudowane zaplecze laboratoryjne, które pozwala nam kontrolować cały przebieg procesu i dbać o najwyższą jakość tych produktów - wskazywał prezes Intermagu.
Moc w pierwiastkach
Firma INTERMAG została nagrodzona prestiżowym Certyfikatem JAKOŚĆ ROKU® ZŁOTO za wprowadzoną do oferty innowację w postaci produktów prozdrowotnych dla zwierząt. W skład nagrodzonej linii produktowej wchodzą preparaty: Kokcidin, Ketoweg,...
Jednak nie produkty mikrobiologiczne były głównym tematem konferencji a biostymulatory bazujące na pierwiastkach korzystnych. Dr Anna Konieczny, odpowiedzialna za marketing międzynarodowy opowiedziała zarówno o znanych już produktach, jak i o „najmłodszym dziecku” firmy Intermag. Do znanych należy zaliczyć preparat Tytanit zawierający specjalną formę tytanu w formie molekuły aTIUM oraz preparat krzemowy - Optysil, który swoją skuteczność zawdzięcza molekule duoSIL.
Wśród największych korzyści wynikających ze stosowania Tytanitu dr Konieczny wymieniła:
- większy przyrost biomasy dzięki intensyfikacji procesów fotosyntezy (poprzez zwiększenie zawartości chlorofilu na skutek wzrostu aktywności jonów żelaza),
- większą efektywność procesu zapylania dzięki zwiększeniu żywotności pyłku i siły jego kiełkowania (efektywniejsze zawiązywanie nasion i owoców),
- lepsze odżywianie roślin dzięki zwiększeniu pobierania składników pokarmowych z gleby, a także poprawę witalności i kondycji roślin.
Optysil zwiększa z kolei tolerancję roślin na suszę i chłód, zmniejsza podatność roślin na wnikanie patogenów chorobotwórczych, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Poprawia jakość plonu i rozwój systemu korzeniowego. Molekuła duoSIL umożliwia mieszanie preparatu Optysil z innymi agrochemikaliami.
Najnowszą pozycją w ofercie firmy Intermag jest organiczny stymulator wzrostu roślin Aminoprim. Wspiera on regenerację roślin po wystąpieniu stresów, stymuluje odporność, zwiększa efektywność i bezpieczeństwo stosowanych zabiegów...
Do grona biostymulatorów bazujących na pierwiastkach korzystnych dołączył w tym roku środek Vanadoo. - To biostymulator zawierający wanad w formie specjalnej molekuły aVadium - organicznego związku dostępnego dla roślin - co stanowi klucz do skuteczności i bezpieczeństwa tego biostymulatora. To pierwsza tego typu molekuła zawierająca wanad - wyjaśniała dr Konieczny.
- Produkt wpływa pozytywnie na wielkość i jakość plonu organów spichrzowych. Dlatego jego stosowanie rekomendujemy dla roślin, których plonem użytkowym są organy podziemne - dodała.
Aplikowany dolistnie oddziałuje na wiele procesów metabolicznych zachodzących w roślinie, które prowadzą do zwiększenia syntezy cukrów, poprawy ich transportu do organów spichrzowych, jak i do zwiększenia akumulacji cukrów w tych organach. Obserwowano też wzrost suchej masy.
Dr Konieczny zaprezentowała wyniki badań w buraku cukrowym oraz w kilku gatunkach warzyw (seler korzeniowy, marchew, burak ćwikłowy), w których zastosowano Vanadoo. Potwierdziły one pozytywny wpływ tego produktu na plon i jakość korzeni. W buraku cukrowym i ćwikłowym wykonano cztery zabiegi opryskiwania po 0,25 l/ha. W marchwi jeden w dawce 0,75 l/ha, a seler korzeniowy opryskano trzy razy po 0,75 l/ha.
Biostymulatory ważnym filarem
Nowoczesna hala magazynowa była miejscem konferencji prasowej firmy INTERMAG, podczas której przedstawiono nowości w portfolio firmy. Zaprezentowano także nowo powstałą, innowacyjną instalację do produkcji nawozów płynnych i pod...
Biostymulatory wydają się być - wraz z nasionami, nawozami i środkami ochrony roślin - czwartym filarem produkcji roślinnej i zrównoważonego rolnictwa, które powinny być używane do rozwiązywania wielu problemów, w tym do łagodzenia negatywnego wpływu zmian klimatycznych na rośliny i straty plonu - wskazywała dr Anna Konieczny cytując słowa jednego z naukowców.
Bazują na różnych związkach, nie tylko na pierwiastkach korzystnych. Na rynku można znaleźć produkty, które w swoim składzie mają kwasy humusowe, aminokwasy, algi, chitozan, czy korzystne mikroorganizmy.
Piotr Lubaszka, dyrektor działu handlowego poinformował, że aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest 61 preparatów o działaniu stymulującym (na podstawie ustawy o nawozach i nawożeniu). Co ciekawe, w obowiązującym systemie prawnym nie znajdziemy pojęcia biostymulator. Ono przyjęło się w branży do określania produktów o właściwościach stymulujących wzrost i rozwój roślin, ale w zapisach prawnych go nie ma.
Ma to uporządkować unijne rozporządzenie ustanawiające przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE, i zmieniające niektóre rozporządzenia, które ustanawia nowy podział produktów ze względu na pełnione funkcje. Znalazły się wśród nich biostymulatory. Rozporządzenie to ma wejść w życie w lipcu 2022 r.
Dyrektor Lubaszka zwrócił uwagę na sposób w jaki firma Intermag dociera do rolników z wiedzą na temat biostymulatorów i nie tylko. Robi to poprzez przedstawicieli handlowych, warsztaty na farmach wdrożeniowych, jak i dni pola. W tym roku ze względu na Covid bezpośrednie dotarcie do rolników było utrudnione, dlatego też firma rozwinęła internetowy kanał przekazywania wiedzy, tj. cotygodniowe webinary na Facebooku.