Intermag stawia na rozwój. Firma zapowiada kolejne inwestycje
W ciągu najbliższych trzech lat spółka Intermag z Olkusza, która jest zaliczana do grona kluczowych producentów nawozów i biostymulatorów, a także produktów prozdrowotnych dla zwierząt w naszej części Europy, zamierza przeznaczyć miliony złotych na badania nad nowymi produktami.
O planach na przyszłość mówiono podczas konferencji prasowej, która 12 października odbyła się w Otrębusach pod Warszawą. Zwracano uwagę, że Intermag jako firma rodzinna realizuje nie tylko cele biznesowe, ale także te "bardziej wzniosłe", mające na celu podniesienie jakości płodów rolnych.
INTERMAG wzbogaca ofertę o INSOLe
Zwracał uwagę, że nowoczesne produkty oferowane przez Intermag muszą iść w parze ze światowymi trendami i jak najlepiej wpisywać się w zasady rolnictwa zrównoważonego.
- Kluczowe jest zmniejszenie pozostałości środków ochrony roślin i antybiotyków, a jednocześnie zwiększenie poziomu mikroelementów i witamin niezbędnych w diecie człowieka w produkowanej żywności, czyli biofortyfikacja - zaznaczył Kardasz i dodał: - Obecnie rolnictwo weszło w ślepy zaułek nadmiaru użycia środków ochrony roślin i antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Poprzez nasze produkty chcemy pomóc wyjść z impasu.
Spółka Intermag powstała w 1988 roku i była pierwszą polską prywatną firmą na rynku nawozów. Dziś zatrudnia 140 pracowników, a jej produkty są sprzedawane do ponad 35 krajów świata.
JAKOŚĆ ROKU® ZŁOTO dla INTERMAGU
Znaczne ilości produktów Intermag trafiają do Federacji Rosyjskiej, gdzie firma może pochwalić się bardzo mocną pozycją wśród zagranicznych podmiotów. - Chociaż tamtejszy rynek szybko się rozwija, jest dosyć trudny między innymi ze względu na przepisy, które utrudniają rejestracje. Dziś rejestracja nowego produktu w Rosji trwa ponad trzy lata - narzekał prezes Kardasz.
Intermag może pochwalić się dwoma zakładami produkcyjnymi, których łączna powierzchnia przekracza 20 tysięcy metrów kwadratowych. O skali działalności firmy może świadczyć fakt, że w ciągu ostatnich pięciu lat Intermag zdecydował się przeznaczyć aż 20 mln zł na projekty inwestycyjne i badawczo-rozwojowe (także te współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej).
INTERMAG stawia na innowacje
Od dwóch lat Intermag realizuje duży projekt badawczy, który zakończy się w 2019 roku. - Rozwijamy w nim produkty biodegradowalne; chelaty i biostymulatory oparte o ekstrakty roślinne i nowe preparaty krzemowe - ujawnił prezes Kardasz.
- Niestety, prace badawcze zajmują wiele czasu i są kosztowne. W żadnym wypadku nie można iść na skróty, ponieważ nasze produkty muszą być wszechstronnie zbadane i w pełni bezpieczne - przyznał.
W styczniu 2018 roku ruszy kolejny ważny projekt badawczy dotyczący nowej generacji produktów mikrobiologicznych zapewniających wyższą efektywność produkcji roślinnej. - Będą to zarówno zaprawy mikrobiologiczne, biostymulatory, jak również dodatki do tradycyjnych nawozów doglebowych - mówił Hubert Kardasz.
Aplikacje mobilne INTERMAG
Już dziś Intermag oferuje kilkadziesiąt preparatów w różnych kategoriach: stymulatory i aktywatory, nawozy organiczne, biopreparaty, chelaty nawozowe, nawozy płynne rolnicze, nawozy mikroelementowe, nawozy makroelementowe płynne, nawozy makroelementowe krystaliczne, nawozy wysokozasadowe, nawozy donasienne, mikrogranulat doglebowy, mineralizator resztek pożniwnych, nawozy do fertygacji, nawozy długodziałające oraz agrochemikalia.
Podczas spotkania z dziennikarzami w Otrębusach promowano nowe produkty na sezon 2018. Jednym z nich jest preparat aminokwasowy Aminoprim do stosowania dolistnego. - Jest to organiczny stymulator wzrostu, który został zarejestrowany 1 marca 2017 roku. To zupełnie nowa jakość - przekonywał Radosław Wilk z Intermagu.
INTERMAG członkiem Centrum Kompetencji Puławy
Z kolei Wiesław Ciecierski prezentował Bormax Turbo - dolistny nawóz borowy, który jest prawdziwym przełomem w walce z niedoborem boru. - Bor zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój najmłodszych części roślin: stożków wzrostu, korzeni (zwłaszcza włośnikowych - lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych), a także pędów, pąków, owoców - przypominał Ciecierski.
Bormax Turbo to nowa wersja znanego preparatu. Zapewnia przyspieszone wchłaniane i transport boru w roślinach dzięki mechanizmowi zaadoptowanemu wprost z natury. W preparacie zastosowano nowoczesną technologię INT, która zwiększa szybkość i efektywność pobierania, przemieszczania oraz przyswajania składników pokarmowych.
INTERMAG wśród Diamentów
Cynko-Bor Turbo to nowy nawóz, który ułatwia roślinom pobieranie boru i cynku. Sformowany jest z naturalnym ligandem, który rośliny rozpoznają na powierzchni jako produkt własnego metabolizmu i dzięki temu jest wciągany łatwiej do wnętrza.
- W preparacie Cynko-Bor Turbo zastosowano nowoczesną technologię INT, która zwiększa szybkość i efektywność pobierania, przemieszczania oraz przyswajania składników pokarmowych - zachwalał Wiesław Ciesierski.
Plonvit Żel 20-20-20 + mikro to wysokoskoncentrowany nawóz NPK z mikroelementami w formie żelu (wodorozpuszczalna zawiesina) o zbilansowanym składzie makroskładników i mikroelementów przeznaczony do dolistnego stosowania.
Preparat łączy w sobie zalety nawozu krystalicznego (wysoka zawartość składników pokarmowych) z zaletami nawozu płynnego (łatwe dawkowanie i sporządzanie cieczy użytkowej). Zalecenia dotyczące stosowania: jednorazowa dawka 2-5 l/ha.
INTERMAG – Efektywna Firma 2014
Jak działa Stretch? Przy wysychaniu oprysku tworzy cienką, elastyczną powłokę na powierzchni. Powłoka półprzepuszczalna pozwala na odparowanie wody z opryskanej powierzchni, ale zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wewnątrz.
Preparat powoduje równomierne wysychanie komórek przy dojrzewaniu. Zapobiega naprzemiennemu nawilżaniu i wysychaniu łuszczyn, które są główną przyczyną otwierania łuszczyn i strąków. Poza tym zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wnętrza kłosa i w pełni dojrzałych ziaren a tym samym przedwczesnemu uruchomieniu enzymów (proteazy, lipazy i innych hydrolitycznych) inicjujących porastanie.
Dokładne informacje na temat nowych preparatów Intermag można znaleźć w prezentacjach poniżej