Uprawa rzepaku w nowych realiach
W gospodarstwie Arkadiusza Drabko w Plebanii Woli (gmina Dębowa Kłoda, woj. lubelskie) odbyło się "Spotkanie Rolników" zorganizowane przez Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz firmę PROCAM.
Zwiedzający poletka oprowadzani byli przez przedstawicieli firm nasiennych, którzy prezentowali wysiane odmiany oraz przez specjalistów z firmy PROCAM, omawiających zastosowane rozwiązania agrotechniczne.
Jak ochronić rzepak przed szkodnikami łuszczyn?
Na ziemi klasy 4 A i B rolnicy mogli zobaczyć 26 odmian rzepaku ozimego, 7 odmian pszenicy i nowość - groch ozimy. Wszystkie zostały wyselekcjonowane przez ekspertów. jako zalecane do uprawy w tym regionie.
Większość odmian rzepaku to mieszańcowe, które charakteryzują się wysokim plonem, szybkim wzrostem początkowym, a także lepiej znoszą wady uprawy lub opóźnienia związane z pogodą.
Arkadiusz Drabko przypomniał, że rzepak buduje plon jesienią, dlatego tak ważne jest wówczas właściwe zadbanie o plantację, co pomaga roślinom przetrwać zimę.
- Zastosowaliśmy standardowe nawożenie rzepaku, czyli około 350 kg polifoski szóstki pod korzeń. Nawożenie azotowe ze względu na to, że drastycznie wzrosły ceny nawozów troszeczkę obniżyliśmy, a ponieważ rzepak jest rośliną azotolubną w to miejsce stosujemy preparaty bakteryjne, które mają pobierać azot z powietrza i go uzupełniać doglebowo i nalistnie. Staramy się dostosowywać do nowych realiów nawozowych i chemizacyjnych. Kolejne substancje zostają wycofywane z pakietu środków, które są dopuszczone do stosowania w UE w uprawach rzepaku, pszenicy czy innych upraw. Coraz więcej firm poszukuje więc nowych rozwiązań wykorzystując bakterie czy mikroorganizmy, które powodują, że można ograniczyć nawożenie i stosowanie chemii - wyjaśniał gospodarz spotkania.
W pobliskim Gospodarstwie Agroturystycznym "Dworek Makoszka" odbyły się wykłady. Prof. Jerzy Grabiński z Instytutu Uprawy Nawożenia I Gleboznawstwa PIB w Puławach przedstawił założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Marek Kałużyński, członek Zarządu KZPRiRB omówił agrotechnikę uprawy słonecznika. Dał wiele praktycznych rad, ponieważ wysiewa go od kilku lat w swoim gospodarstwie. Z kolei specjaliści z firmy PROCAM przybliżyli pojawiające się nowości agrotechniczne w uprawach rolnych.
Na zakończenie spotkania przedstawiciel BGŻ BNP Paribas Bank Polska S.A omówił sytuację na rynku rolnym i prognozy na przyszłość. Rolnicy chętnie odwiedzali stoiska firm i zasięgali rad u specjalistów.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz