Szukali klucza do dobrobytu i rentowności gospodarstw mleczarskich
Daniel Dojlidko, kierownik ds. administracyjnych Polskiej Izby Mleka jako jedyny reprezentant z Polski uczestniczył w panelu dyskusyjnym podczas East European Dairy Congress i jednocześnie Pierwszym Kaukaskim Forum Mleczarskim, które odbyło się w dniach 14-15 marca w stolicy Gruzji - Tbilisi.
W swojej prezentacji przedstawił najważniejsze statystyki dotyczące polskiego sektora mleczarskiego, a także mówił o wysokiej jakości polskich produktów mleczarskich, które są doceniane na świecie.
Polscy producenci mleka muszą szukać nowych kierunków zbytu
w perspektywie krótko i długoterminowej.
Forum zorganizowane zostało dzięki wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), a głównym organizatorem było Gruzińskie Stowarzyszenie Producentów Mleka.
Według organizatorów, w największym wydarzeniu sektora mleczarskiego na Kaukazie uczestniczyło blisko 200 producentów mleka, przedstawicieli zakładów przetwórstwa mleczarskiego oraz innych przedsiębiorstw z regionu południowego Kaukazu, Europy i krajów Azji Środkowej. W sumie w Gruzji gościli przedstawiciele 20 krajów świata.
Sprzedaż OMP nie wpłynie na niższe ceny skupu mleka?
W ramach drugiej sekcji, poruszone zostały kwestie dotyczące wydajności przemysłu mleczarskiego oraz sposobów jej zwiększenia. Prelegentami w tej sekcji byli m.in. ekonomista z Centrum Inwestycyjnego FAO we Włoszech, który mówił o indeksie cen przetworów mleczarskich FAO oraz eksperci rynku mleka z Ukrainy i Niemiec.
Podczas First Caucasian Dairy Congress głównym tematem były wydajne technologie bydła mlecznego jako klucz do dobrobytu i rentowności gospodarstw mleczarskich. Prezentacje wygłosiło kilkunastu prelegentów na temat m.in. wdrażania nowych technologii na farmach mleczarskich w Gruzji, doświadczeń w branży mleczarskiej w Armenii czy cen mleka na Ukrainie.
Drugiego dnia konferencji, czyli 15 marca, wszyscy uczestnicy mieli okazję odwiedzić gruzińskie gospodarstwa mleczarskie, które z powodzeniem wdrażają nowoczesne technologie do produkcji mleka.