System Zbiórki Opakowań PSOR ma już 10 lat. Uroczysta gala
22 stycznia w Warszawie świętowano 10-lecie funkcjonowania systemu gospodarowania opakowaniami po środkach ochrony roślin, który koordynuje Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.
System zapewnia skuteczną oraz bezpieczną dla środowiska i ludzi zbiórkę oraz zagospodarowanie opakowań sklasyfikowanych jako niebezpieczne oraz opakowań po innych środkach niebezpiecznych, wykorzystywanych w rolnictwie.
Już w pierwszym roku funkcjonowania, poziom zbiórki osiągnął 25 proc. opakowań. Dziś jest to ponad 65 proc. opakowań, co stawia Polskę w czołówce krajów z najbardziej wydajnymi systemami odbioru.
W ciągu dziesięciu lat zebrano od rolników w sumie ponad 12 tysięcy ton opakowań po środkach ochrony roślin (w całym kraju funkcjonuje 5800 punktów zbiórki)
Żeby podkreślić rangę i znaczenie systemu PSOR zorganizowano uroczystą galę, podczas której wspominano początki działalności. - Na starcie nie było łatwo, ale z każdym rokiem system sprawdzał się coraz lepiej. W 2014 rok przekroczyliśmy poziom 65 proc., co oznacza, że zebrano ponad 1800 ton opakowań, które zostały bezpiecznie zagospodarowane - mówiła Anna Tuleja, dyrektor PSOR.
Jakie są koszty funkcjonowania systemu? Szacuje się, że w zeszłym roku było to 6 mln zł. Pieniędze wyłożyli producenci i importerzy środków ochrony roślin.
W trakcie uroczystej gali ogłoszono wyniki konkursu dla rolników "Zbieram opakowania, dbam o bezpieczeństwo w gospodarstwie i środowisko".
***
System PROR działa w całej Polsce. Porządkuje działania kilkudziesięciu producentów i importerów, tysięcy sklepów i milionów rolników.
Zgodnie z polskim prawem, opakowania po środkach niebezpiecznych, w tym po środkach ochrony roślin, powinny być odpowiednio zagospodarowane. System Zbiórki Opakowań PSOR pomaga w prosty i bezpieczny dla środowiska sposób wypełniać ten prawny obowiązek.