Susza numerem 1
Spółka Chemirol zorganizowała cykl szkoleń dla rolników, których tematem przewodnim było ograniczanie skutków suszy. Spotkania odbyły się w Zawadach koło Kutna, w Zemborzycach Tereszyńskich koło Lublina oraz w Ciechanowie.
Nawożenie wiosenne zbóż ozimych
Wykład wiodący wygłosił dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak z Instytutu Rolnictwa z SGGW w Warszawie. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na najważniejsze czynniki decydujące o poprawie odporności roślin na niedobory wody.
W pierwszej kolejności zwrócił uwagę na znaczenie optymalnego dla danej kategorii agronomicznej gleby odczynu, który decyduje o prawidłowym wzroście systemu korzeniowego roślin, przyswajalności składników pokarmowych oraz warunków rozwoju drobnoustrojów glebowych.
Podkreślił też znaczenie właściwego nawożenia fosforem i potasem, które niestety jest lekceważone przez wielu rolników. Dużo miejsca poświęcił gospodarce materią organiczną w glebie, która może zmagazynować nawet 20-krotnie więcej wody niż sama waży.
Omówił również znaczenie uprawy bezorkowej w ograniczaniu skutków suszy w naszych warunkach glebowo-klimatycznych. Prelegent przedstawił także znaczenie stosowania optymalnego terminu siewu, jego gęstości i głębokości.
Co dalej z uprawą buraka cukrowego na Zamojszczyźnie?
W końcowej części swego wystąpienia dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak szeroko zaprezentował wyniki doświadczeń prowadzonych w wielu ośrodkach naukowych w kraju i zagranicą dowodzące korzystnego wpływu aplikacji dolistnej produktów zawierających krzem (Si) na ograniczanie skutków suszy w uprawie wielu gatunków roślin. Zaapelował też do rolników, aby sprawdzili na swoich polach skuteczność stosowania dolistnego tego pierwiastka.
W dalszej części spotkań przedstawiciele firm Chemirol i Innvigo przedstawili rekomendowane przez nich zalecenia ochrony i dokarmiania dolistnego upraw rolniczych w tym sezonie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś