Soja i słonecznik coraz popularniejsze
Agroyoumis zaprosiła rolników na szkolenie do Strzałkowa (pow. radomski, woj. mazowieckie). Było to ostatnie spotkanie w cyklu "2022 rok - rekordowy rok zasiewów soi i słonecznika. Najważniejsze aspekty osiągnięcia sukcesu w tych uprawach".
Na początek Nataliia Sibirtseva, prezes firmy omówiła agrotechnikę uprawy soi. Przypomniała, że nie tylko nie wymaga nawożenia azotowego, bo dzięki bakteriom brodawkowym asymiluje go z powietrza, ale też pozostawia po sobie doskonałe stanowisko.
O uprawie soi i słonecznika na Zamojszczyźnie
Rolnicy mieli wiele pytań na temat uprawy soi na słabych glebach, a ponieważ wielu już tym zajmuje się od kilku lat dzielili się też własnymi spostrzeżeniami.
Następnie Sibirtseva zdradziła tajniki uprawy słonecznika, który cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Jest to roślina oleista o stosunkowo małych wymaganiach, która doskonale nadaję się do przełamania płodozmianu zbożowo-rzepaczanego.
Koszty uprawy słonecznika są znacznie mniejsze niż rzepaku. Ma relatywnie krótki okres wegetacji, więc może być wysiewany na polach, gdzie doszło do wymarznięć ozimin. Powinien być wysiewany na większych areałach, aby zminimalizować straty powodowane przez wiatr czy ptaki.
Przedstawiciele Dr. Green przedstawili programy nawożenia soi i słonecznika nawozami dolistnymi, oferowanymi przez firmę. Zapewnili, że podnoszą też odporność roślin na warunki stresowe i wspomagają regenerację uszkodzonych.
Na poletkach w pobliskim Wawrzyszowie rolnicy zobaczyli 9 odmian soi o różnej grupie wczesności - Mavka, Maja, Viscount, Favorit, Orpheus, Atlanta, Graf, Lajma, Bilyavka. Zasiane zostały 17 maja na glebach klasy czwartej, dlatego też nie ma tu odmian późnych. Jak na warunki stresowe (brak opadów, słaba gleba) prezentowały się dobrze i rokowały niezłe plony.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś