Rzeszowskie centrum badawcze Nestle stawia na rozwój
Przemysł spożywczy nie może istnieć bez nowoczesnych laboratoriów kontrolujących i potwierdzających bezpieczeństwo oraz skład produktów.
Właśnie dlatego jedno z najnowocześniejszych centrów badawczych w Europie należące do Nestlé Polska działające w Rzeszowie regularnie zwiększa liczbę wykonywanych analiz mikrobiologicznych i chemicznych.
W 2015 roku rozszerzyło zakres akredytacji o kolejne metody badawcze, a od 2016 roku będzie służyć wsparciem eksperckim także fabrykom Nestlé na Ukrainie.
Nestle otworzyła fabrykę karmy dla zwierząt
Do końca listopada zeszłego roku wykonano ponad 12 tys. analiz chemicznych, z czego połowa dla fabryki w Rzeszowie. Pozostałe analizy wykonywane są dla fabryk grupy Nestlé z innych krajów Europy.
W odniesieniu do parametrów mikrobiologicznych przeprowadzono ponad 33 tys. analiz mikrobiologicznych. Wszystko po to, aby wytwarzane produkty były bezpieczne, smaczne i zdrowe.
Jak to wygląda w praktyce? Wszyscy znamy etykiety produktów spożywczych – znajdujemy tam informacje o składzie produktu, wartości kalorycznej i zawartości poszczególnych kluczowych parametrów, takich jak na przykład białka, tłuszcze, węglowodany.
Informacje, które trafiają na etykietę, pochodzą właśnie z laboratoriów takich jak NQAC. Dodatkowo w laboratoriach sprawdza się, czy surowce do wyrobu żywności są właściwej jakości.
Rzeszowskie centrum bada produkty w zakresie tzw. BIG 8, czyli parametrów takich jak białko, tłuszcz, kwasy tłuszczowe, sucha masa, sód, cukry, popiół, błonnik, a także metale, mikotoksyny i pestycydy.
Polska żywność podbija Włochy. Wymiana handlowa nabiera tempa
Ponadto wdrożono oznaczanie mikotoksyn: Aflatoksyn B1, B2, G1, G2, Ochratoksyny A, ZEA, DON, Fumonizyny. Trwają prace nad implementacją nowych metali Se, Ni, Mo oraz azotanów i azotynów z zastosowaniem techniki FIA. Dzięki tej ostatniej technice możliwe stanie się analizowanie azotanów i azotynów w mleku, przyprawach i mięsie.
NQAC Rzeszów systematycznie zwiększa liczbę akredytowanych metod ze swojego zakresu pracy. W 2014 roku Laboratorium Chemiczne uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji dla sześciu wniosków.
W październiku 2015 r. w wyniku pozytywnej oceny Polskiego Centrum Akredytacji rozszerzono zakres akredytacji o kolejne metody mikrobiologiczne służące do badania jakości mikrobiologicznej próbek wody, metodę oznaczania mikotoksyn: Aflatoksyna B1, B2, G1, G2, oraz Ochratoksyny A, a także dwie metody analizy suchej masy.
– Wzrost liczby analiz jest możliwy przede wszystkim dzięki zaangażowaniu rzeszowskiego zespołu i sprawnemu wdrożeniu i optymalizacji stosowanych metod. Będziemy dalej się rozwijać i wspierać produkcję bezpiecznych i zdrowych produktów – mówi Małgorzata Filar, kierownik NQAC Rzeszów.