Rzeszowskie centrum badawcze Nestle stawia na rozwój

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-01-2016,13:55 Aktualizacja: 04-01-2016,13:59
A A A

Przemysł spożywczy nie może istnieć bez nowoczesnych laboratoriów kontrolujących i potwierdzających bezpieczeństwo oraz skład produktów.

Właśnie dlatego jedno z najnowocześniejszych centrów badawczych w Europie należące do Nestlé Polska działające w Rzeszowie regularnie zwiększa liczbę wykonywanych analiz mikrobiologicznych i chemicznych.

W 2015 roku rozszerzyło zakres akredytacji o kolejne metody badawcze, a od 2016 roku będzie służyć wsparciem eksperckim także fabrykom Nestlé na Ukrainie.

Nestle otworzyła fabrykę karmy dla zwierząt

W Nowej Wsi Wrocławskiej firma Nestle otworzyła w Polsce pierwszy swój zakład wytwarzający karmy dla zwierząt domowych. Budowa fabryki kosztowała ponad 300 mln zł.    Bernard Meunier, dyrektor Nestle Purina PetCare na Europę,...
Nestlé Quality Assurance Center (NQAC) to działające od 2013 roku nowoczesne laboratorium badawcze Nestlé w Rzeszowie. Jego zadaniem jest wsparcie 21 fabryk Nestlé w Europie południowo-wschodniej m.in. w Polsce, Grecji, Bułgarii, Rumunii, Serbii, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, a od 2016 roku również na Ukrainie w zakresie badań laboratoryjnych oraz dostarczania wiedzy eksperckiej w obszarze analiz chemicznych i mikrobiologicznych.

Do końca listopada zeszłego roku wykonano ponad 12 tys. analiz chemicznych, z czego połowa dla fabryki w Rzeszowie. Pozostałe analizy wykonywane są dla fabryk grupy Nestlé z innych krajów Europy.

W odniesieniu do parametrów mikrobiologicznych przeprowadzono ponad 33 tys. analiz mikrobiologicznych. Wszystko po to, aby wytwarzane produkty były bezpieczne, smaczne i zdrowe.

Jak to wygląda w praktyce? Wszyscy znamy etykiety produktów spożywczych – znajdujemy tam informacje o składzie produktu, wartości kalorycznej i zawartości poszczególnych kluczowych parametrów, takich jak na przykład białka, tłuszcze, węglowodany.

Informacje, które trafiają na etykietę, pochodzą właśnie z laboratoriów takich jak NQAC. Dodatkowo w laboratoriach sprawdza się, czy surowce do wyrobu żywności są właściwej jakości.

Rzeszowskie centrum bada produkty w zakresie tzw. BIG 8, czyli parametrów takich jak białko, tłuszcz, kwasy tłuszczowe, sucha masa, sód, cukry, popiół, błonnik, a także metale, mikotoksyny i pestycydy.

Polska żywność podbija Włochy. Wymiana handlowa nabiera tempa

Włosi coraz chętniej sięgają po produkty spożywcze i napoje produkowane w Polsce. Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że tylko w tym roku wzrost dynamiki polskiego eksportu do Włoch oscyluje w granicach 12 procent. Włochy pozostają piątym...
Aby wiarygodne wyniki jak najszybciej docierały do zamawiających, w laboratorium trwają procesy zwiększające przepustowość, szczególnie w obszarze analiz BIG 8. W 2015 roku zoptymalizowane zostały metody oznaczania cukrów i kwasów tłuszczowych.

Ponadto wdrożono oznaczanie mikotoksyn: Aflatoksyn B1, B2, G1, G2, Ochratoksyny A, ZEA, DON, Fumonizyny. Trwają prace nad implementacją nowych metali Se, Ni, Mo oraz azotanów i azotynów z zastosowaniem techniki FIA. Dzięki tej ostatniej technice możliwe stanie się analizowanie azotanów i azotynów w mleku, przyprawach i mięsie.

NQAC Rzeszów systematycznie zwiększa liczbę akredytowanych metod ze swojego zakresu pracy. W 2014 roku Laboratorium Chemiczne uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji dla sześciu wniosków.

W październiku 2015 r. w wyniku pozytywnej oceny Polskiego Centrum Akredytacji rozszerzono zakres akredytacji o kolejne metody mikrobiologiczne służące do badania jakości mikrobiologicznej próbek wody, metodę oznaczania mikotoksyn: Aflatoksyna B1, B2, G1, G2, oraz Ochratoksyny A, a także dwie metody analizy suchej masy.

– Wzrost liczby analiz jest możliwy przede wszystkim dzięki zaangażowaniu rzeszowskiego zespołu i sprawnemu wdrożeniu i optymalizacji stosowanych metod. Będziemy dalej się rozwijać i wspierać produkcję bezpiecznych i zdrowych produktów – mówi Małgorzata Filar, kierownik NQAC Rzeszów.

Poleć
Udostępnij