"Rzepakowe Pola" w deszczu
16 czerwca w Wiszniowie (województwo lubelskie, powiat hrubieszowski, gmina Mircze) odbyły się „XVIII Spotkania Rolników na Polach Demonstracyjnych rzepaku, pszenicy , soi i kukurydzy”, zorganizowane przez Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz firmę TeamAgro Kuczyńska. Na Spotkania przyjechało ponad 40 firm, oferujących nasiona, nawozy i środki ochrony. Nie zabrakło też instytucji, obsługujących rolników, jak KRUS, ARiMR czy banki.
Tradycyjnie już Spotkania odbyły się w Gospodarstwie Rolnym Wiszniów. Jest to gospodarstwo rodzinne prowadzone przez Krystynę i Szymona Kuczyńskich wraz z córkami Agatą i Moniką. Gospodarstwo zajmuje powierzchnię 515 hektarów, z czego 495 hektarów stanowią grunty orne, na których uprawiane są pszenica, rzepak, kukurydza, soja, buraki cukrowe, marchew i dynia. Jest też sad jabłoniowy oraz łąki, związane z prowadzoną tu hodowlą bydła. Ponieważ od kilku lat część zasiewów pszenicy przeznaczana jest na nasiona wybudowano linię produkcyjną do ich dosuszania, zaprawiania i pakowania. Właściciele wprowadzają nowe odmiany, zarówno na poletkach demonstracyjnych, jak i polach produkcyjnych oraz stosują zróżnicowane programy agrotechniczne. W tym roku ze względu na padający tu od 2 dni deszcz Spotkania odbyły się w nietypowej formule. Nie było jak podczas poprzednich edycji zwiedzania pól. Podczas konferencji na telebimie wyświetlono film, pokazujący pola. Pokazano 26 odmian rzepaku ozimego, 13 odmian pszenicy ozimej, 26 odmian kukurydzy i 5 odmian soi. Rolnicy mogli porównać skuteczność zastosowanych tu różnych wariantów nawożenia i ochrony – w rzepaku i pszenicy trzech, a w kukurydzy dwóch.
Juliusz Młodecki , Prezes KZPRiRB przedstawił aktualną sytuację na rynku roślin białkowych i oleistych. Tadeusz Krupa i Marcin Andrzejewski, specjaliści z TeamAgro omówili stan upraw w regionie lubelskim i podkarpackim. Krzysztof Gałaszkiewicz, Dyrektor Oddziału Regionalnego Lublin ARiMR przybliżył rolnikom możliwości wsparcia dla inwestycji w gospodarstwach rolnych, jakie oferuje Agencja. Eksperci zaprezentowali analizy rynkowe, jak się kształtują ceny za płody rolne i jakie są prognozy ich dotyczące oraz przedstawili proponowane formy finansowania nawozów, środków ochrony roślin i nasion.
Przedstawiciele hodowli roślin i firm oferujących nawozy i środki ochrony przedstawili ofertę w krótkich prezentacjach.
Mimo padającego cały czas deszczu rolnicy odwiedzali stoiska firm. Mieli wiele pytań na temat nowych odmian, nawożenia czy zabiegów, które były wykonane na polach. Dodatkową atrakcją był odbywający się na stoisku KZPRiRB pokaz kulinarny "Soja na talerzu". Wiele osób skorzystało z możliwości degustacji przysmaków z soją. Nie brakowało też chętnych do zakręcenia edukacyjnym „Kołem fortuny”, gdzie po prawidłowej odpowiedzi na wylosowane pytanie dotyczące soi, wręczano nagrodę.
Spotkania, jak co roku, były doskonałą okazją do zdobycia wiedzy oraz wymiany doświadczeń.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś