Ruszyła giełda usług rolnych AgroDeal
Mali i średni przedsiębiorcy rolni mają trudność z efektywną eksploatacją kosztownego sprzętu rolniczego, co przekłada się na jego marnotrawstwo oraz straty dla gospodarstwa.
W pełnym wykorzystaniu potencjału maszyn ma pomóc AgroDeal - pierwsza w Polsce wirtualna giełda usług rolnych, służąca rozwijaniu współpracy wśród rolników oraz budowaniu silnej, lokalnej społeczności rolnej.
Rolnicy bez pieniędzy, sprzedaż ciągników dramatycznie spadła
W Europie Zachodniej udział ten nie przekracza 40 proc. Różnica ta wynika m.in. z przeinwestowania polskich gospodarstw rolnych w sprzęt nabyty dzięki programom pomocowym oraz jego nieefektywne wykorzystanie - zwłaszcza w przypadku małych i średnich gospodarstw.
Bezczynny sprzęt rolniczy
Zakup maszyn rolniczych to dla większość rolników ogromny wydatek, na który w ostatnich latach mogli oni sobie pozwolić głównie dzięki kredytom preferencyjnym czy dopłatom unijnym. W wielu przypadkach, możliwość skorzystania z programów pomocowych doprowadziła do przeinwestowania w mechanizację gospodarstwa.
W efekcie, wielu rolników nie jest w stanie w pełni wykorzystać potencjału nabytego sprzętu - maszyny dostępne w małych i średnich gospodarstwach rolnych są uruchamiane zbyt rzadko. W związku z tym, zamiast stanowić kosztowną, ale opłacalną inwestycję, w perspektywie długofalowej przynoszą swoim właścicielom straty.
Rolnictwo jak fabryka. Technologia i Internet to konieczność
Pomysł na biznes
Niewykorzystany potencjał sprzętu rolniczego, przy jednoczesnym braku optymalnego narzędzia usprawniającego wynajem maszyn dostrzegł Daniel Gosiewski, przedsiębiorca z Podlasia działający w branży rolniczej który w maju br. uruchomił AgroDeal - pierwszą w Polsce, branżową wirtualną giełdę usług rolnych.
- Sam pomysł wynajmu maszyn nie jest oczywiście przełomowy. Jednak, jak dotąd wynajem był oferowany albo nieoficjalnie, poprzez tzw. pocztę pantoflową albo na łamach serwisów ogłoszeniowych przez duże firmy posiadające własną flotę pojazdów i urządzeń, co przekładało się na relatywnie wysokie koszty usługi oraz ograniczenia natury logistycznej - mówi pomysłodawca aplikacji i serwisu AgroDeal.
[WIDEO] AgroDeal jest dostępne w formie portalu oraz aplikacji dla użytkowników urządzeń z systemem Android
Ciągnik za pieniądze z Unii kupisz tylko przez portal ARiMR
- Na rynku brakowało wyspecjalizowanej, dedykowanej branży rolniczej platformy z precyzyjnymi kategoriami i filtrami, które ułatwiłyby określenie parametrów technicznych sprzętu rolniczego, sprecyzowanie wymagań klienta czy zlokalizowanie dostawcy w najbliższej okolicy - zaznacza Daniel Gosiewski.
Jego intencją jest przede wszystkim wsparcie i rozwijanie współpracy wśród małych i średnich przedsiębiorców rolnych oraz budowanie silnej, lokalnej społeczności rolnej.
- Rozwiązanie służy uświadamianiu właścicieli małych i średnich gospodarstw, że zakupiony przez nich sprzęt, po zakończeniu prac polowych, może służyć także jako źródło dodatkowych, niezależnych przychodów. Pozyskane w ten sposób, nadprogramowe środki można zainwestować w rozwój gospodarstwa - tłumaczy młody rolnik.