Rolnicy wstrzymują się z inwestycjami. Wszyscy czekają na finansowe wsparcie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2015,11:45 Aktualizacja: 06-10-2015,22:19
A A A

2015 rok na rynku maszyn rolniczych nie będzie tak dobry jak poprzedni. Przerwa w dopłatach z UE sprawia, że rolnicy wstrzymują się z inwestycjami i kupują jedynie najbardziej potrzebny sprzęt.

- Czekamy niecierpliwie na kolejne wsparcie finansowe. Myślę jednak, że ten rok wcale nie jest taki zły, jak niektórzy uważają - przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Robert Szewczyk, kierownik ds. marketingu produkującej ciągniki firmy Zetor Polska.

Zetor Major 60

Zetor Major 60 w teście RPT

Ten czeski ciągnik z silnikiem Deutz pretenduje do bycia następcą popularnej przed laty sześćdziesiątki, czyli podstawowego ciągnika w małym gospodarstwie lub pomocniczego w średnim i większym. Nic dziwnego, bo jego nazwa też pochodzi z tamtej...

- Nasz rynek jest bardzo chłonny. Gospodarze uwierzyli bowiem, że z rolnictwa da się wyżyć i na wysokim poziomie prowadzą swoje gospodarstwa - dodaje. Ekspert podkreśla, że sytuacja na polskim rynku ciągników i innych urządzeń rolniczych w br. nie była jednak tak dobra jak w poprzednich latach. Wpływ na to miała kończąca się unijna perspektywa finansowa.

Środki z UE napędzają ponadto sprzedaż tylko w niektórych miesiącach. - W tym roku tak było w maju i czerwcu, kiedy odnotowaliśmy bardzo duże skoki sprzedaży - mówi Szewczyk.

Z raportu monitorującej rynek rolniczy firmy Martin&Jacob wynika, że w czerwcu - dzięki wypłacie zaległych środków z PROW 2007-2013 - odnotowano rekordową (ponad 2 tys.) liczbę rejestracji nowych ciągników. Miesiąc później było już znacznie gorzej ("przybyło" 781 ciągników, czyli o 61 proc. mniej niż w czerwcu i 46 proc. poniżej wyniku sprzed roku).

W ciągu siedmiu miesięcy bieżącego roku zarejestrowano w Polsce ponad 8,2 tys. traktorów. - Rolnicy nabywają obecnie tylko to, czego naprawdę potrzebują. Jeżeli są dopłaty, gospodarze kupują lepiej wyposażone sprzęty. Każdy liczy przecież pieniądze i rozsądnie dobiera sobie sprzęt - tłumaczy przedstawiciel Zetora.

Rekordowe dla firm produkujących maszyny i urządzenia był 2012 rok, kiedy zarejestrowano ponad 19 tys. nowych ciągników.

- Mieliśmy wówczas duży napływ pieniędzy. Myślę, że przy większych dopłatach z Unii ten wynik mógłby się powtórzyć. Zmieniła się jednak trochę struktura wsparcia. Bezpośrednio na maszyny i urządzenia funduszy nie będzie już zbyt dużo. Mimo to możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość, bo rynek będzie się rozwijał - zapewnia na koniec Szewczyk.

Poleć
Udostępnij