Rekrutacje w branży rolnej są coraz trudniejsze
Zgodnie z założeniami Wspólnej Polityki Rolnej UE na lata 2021 -2027, rolnictwo znajdzie się w centrum Europejskiego Zielonego Ładu, a także ambitnych strategii UE w zakresie różnorodności biologicznej i strategii "Od pola do stołu".
To krok w kierunku rozwoju rolnictwa zrównoważonego gospodarczo, środowiskowo i społecznie oraz wyzwanie dla rolników i firm z branży agro w związku z kolejną transformacją.
Branża rolno-spożywcza należy do jednego z najbardziej rozwojowych sektorów gospodarki na świecie. Także w Polsce z roku na rok wzrasta udział agrobiznesu w tworzeniu PKB. Od wielu lat ten sektor jest jednym z priorytetów krajowej polityki gospodarczej.
Hodowcy trzody chlewnej likwidują swoje stada
Dzięki środkom unijnym obszary wiejskie przeszły kompleksowy proces transformacji. Dzisiaj coraz częściej w gospodarstwach nastawionych na produkcję zwierzęcą możemy spotkać roboty udojowe lub automatyczne systemy pojenia zwierząt.
Produkcja roślinna coraz częściej jest oparta na rozwiązaniach informatycznych umożliwiających obserwację parametrów środowiska, nawet z dużej odległości.
Od kilku lat widoczna jest zmiana upodobań konsumentów w kierunku produktów wytwarzanych na terenie naszego kraju. Częściej kupują oni produkty krajowe mimo wzrostu ich cen. Trend został wzmocniony w momencie rozpoczęcia się epidemii.
Sektor Agro jest jednym z priorytetów gospodarki unijnej w ramach WPR, chociaż otrzyma mniejsze kwoty w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 niż zakładano. Powodem jest przesunięcie środków na walkę z koronawirusem.
W ramach budżetów unijnych w tym okresie na rozwój rolnictwa oraz na inwestycje pomagające w odbudowie po koronawirusie, Polska ma otrzymać łącznie 32,158.9 miliardów euro w cenach bieżących.
Cena mleka znowu w górę!
Nowe stanowiska pracy w rolnictwie
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i dynamiczny rozwój branży rolno-spożywczej, sprawił, że na polskim rynku pojawiły się firmy z kapitałem zagranicznym oferujące produkty wspierające proces produkcji roślinnej i zwierzęcej.
Konsekwencją optymalizacji procesów wytwarzania było pojawienie się nowych zawodów i stanowisk pracy, które dotychczas były kojarzone w większości z biznesem w aglomeracjach miejskich np. przedstawiciele handlowi.
Rolnicy uzyskali możliwość współpracy ze specjalistami, których zadaniem jest doradztwo produktowe w zakresie produkcji zwierzęcej (doradcy hodowlani, doradcy żywieniowi, doradcy zootechniczni) lub roślinnej (doradcy nasienni, inspektorzy rolni). Również sami mogą pracować w tych zawodach.
Najbardziej popularne stanowiska pracy to te związane z procesem produkcji i wytwarzania pasz oraz dodatków mineralno-witaminowych. Należą do nich technolog i kierownik produkcji pasz, specjalista ds. recepturowania, zootechnik, lekarz oraz technik weterynarii.
Specjalista z doświadczeniem
Grypa ptaków w Polsce. 25 nowych ognisk choroby
Specjalizacja w sektorze rolnym spowodowała wzrost zapotrzebowania wykwalifikowanych pracowników o wąskich umiejętnościach technicznych, z praktyczną wiedzą w zakresie prowadzenia procesów produkcji w obszarze zwierzęcym czy roślinnym.
Jeszcze kilka lat temu mieliśmy do czynienia z nadwyżką pracowników niemal w każdej branży, a firmy z powodzeniem samodzielnie realizowały procesy rekrutacji. Dzisiaj sytuacja jest inna. Dlaczego? Powodów jest kilka.
- Z roku na rok maleje zainteresowanie edukacją ukierunkowaną na sektor rolno-spożywczy. Zmniejsza się też liczba osób, które posiadałyby zarówno specjalistyczną wiedzą merytoryczną, jak i praktyczne doświadczenie zawodowe warunkujące rozpoczęcie pracy w sektorze rolnym. Do tego najcenniejszymi kandydatami są osoby, które aktywnie nie poszukują zatrudnienia, tzw. kandydaci pasywni - mówi Anna Donaj, Konsultant ds. Rekrutacji w agencji Trenkwalder.
Znalezienie takiego specjalisty wymaga prowadzenia wielostopniowych działań poszukiwawczych. Można w tym celu skorzystać z usług wyspecjalizowanych agencji zatrudnienia, które dysponują rozbudowaną bazą kandydatów i siecią kontaktów, wiedzą jak skutecznie zidentyfikować konkretne osoby, a do tego znają specyfikę i potrzeby branży agro.
Branża mięsna chce zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych
Współpraca z head hunterem
Wyzwaniem dla prowadzącego proces rekrutacji wśród specjalistów jest nakłonienie kandydata do podjęcia rozmów.
- Najtrudniej zmotywować osoby, których umiejętności i kompetencje oceniane są tak wysoko, że propozycje współpracy z firm konkurencyjnych otrzymują niemalże codziennie. Dlatego ogromną rolę w rekrutacji takich specjalistów odgrywa sposób komunikacji i prowadzenia rozmowy. To, w jaki sposób przedstawimy potencjalną ofertę pracy kandydatowi, determinuje jego poziom motywacji i chęć kontynuacji rozmów - podkreśla Anna Donaj.
Przedstawiciele Trenkwalder podkreślają, że w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z wyspecjalizowaną firmą rekrutacyjną. Pozwala ona zachować bezstronność i stworzyć komfortowe warunki rozmowy odnośnie potencjalnej zmiany pracy.
Przyszłość w branży agro
Polska jest postrzegana jako kraj z dużym potencjałem inwestycyjnym, co pozwala na dalsze prognozowanie rozwoju sektora rolnego w perspektywie długofalowej.
Pioneer świętuje 95 lat działalności
Wraz z rozwojem struktur zagranicznych firm lub przejęciem polskich spółek przez zagraniczne koncerny, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów. Mowa nie tylko o pracownikach z wąskich dziedzin, ale też doświadczonych managerach lub samodzielnych specjalistach z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
Dochodzą do tego również nowe wyzwania, jakie stawia przed branżą WPR, zwłaszcza pod względem oddziaływania sektora na klimat i środowisko.
Znalezienie odpowiednich specjalistów, którzy wesprą firmy w utrzymaniu konkurencyjności na rynku i w procesie transformacji zdaje się być jednym z kluczowych czynników dalszego rozwoju branży.
Agencje doradztwa personalnego, które mają doświadczenie w rekrutacji i budowaniu relacji z kandydatami z branży agro, mogą być realnym wsparciem dla firm i pomóc im w znalezieniu profesjonalnej obsady kadrowej.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów|Sygnały kur nieśnych|Sygnały indyków|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)