Pronar się rozbudowuje
Firma Pronar inwestuje w swoje zakłady. W ostatnim czasie ten polski producent maszyn, rozbudowuje swoją fabrykę w Siemiatyczach, Hajnówce i Narewce.
W Siemiatyczach Pronar ma zakład produkujący maszyny i urządzenia komunalne. Są one znane nie tylko w Polsce i jak się okazuje, popyt na nie był na tyle duży, że stanowił znaczący argument dla budowy zakładu w Siemiatyczach, która rozpoczęła się w 2011 roku. Obecnie Zakład Produkcji Maszyn Komunalnych wytwarza ok. 200 wyrobów. Tam powstają zarówno proste urządzenia,(np. pług do odśnieżania), jak i skomplikowane maszyny (np. przesiewacze bębnowe czy rozdrabniacze).
Jednoosiowe rozrzutniki Pronar serii V
Aby zapewnić szeroki i zaawansowany technologicznie asortyment Zakład Produkcji Maszyn Komunalnych w Siemiatyczach został wyposażony w najnowocześniejsze maszyny. Mogą tu być wypalane blachy o grubości od 0,5 do 70 mm. Jest to możliwe dzięki stanowiskom laserowym oraz wypalarce plazmowej. Trzy krawędziowe prasy numeryczne (o długości gięcia od 2 do 6 m), gną blachę do 16 mm grubości, a numeryczna walcarka walcuje ją w kręgi.
Możliwości produkcyjne zakładu w Siemiatyczach, innowacyjna technologia, nowoczesne linie produkcyjne oraz doświadczona kadra pozwalają oferować wysokospecjalistyczne usługi, zdobywając w ten sposób zagraniczne rynki. Przykładem jest wykonanie ścian fasady z nierdzewnych blach muldowanych do oceanarium w Kaliningradzie.
Wszystkie wyroby siemiatyckiej fabryki są malowane w dwóch półautomatycznych lakierniach - proszkowej i mokrej, obecnych na terenie zakładu. Proces produkcji kończy się na stanowisku kontrolno-diagnostycznym, które umożliwia sprawdzenie pełnego zakresu parametrów maszyn przed ich skierowaniem do odbiorcy.
Konieczna rozbudowa
Fabryka jest zlokalizowana na powierzchni 138 tys. m2, z czego około 28 tys. m2 stanowi powierzchnia hal o łącznej kubaturze 205 tys. m3. Pracuje w niej około 170 osób. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na wielkogabarytowe maszyny do recyklingu podjęto decyzję o rozbudowie fabryki o kolejne 21 tys. m2. Prace ruszyły w grudniu ubiegłego roku. Po zakończeniu rozbudowy produkcja pod dachem będzie prowadzona na powierzchni blisko 50 tys. m2. W Siemiatyczach będą wytwarzane główne komponenty maszyn recyklingowych o masie do 40 ton. Budowa nowej fabryki i rozbudowa dwóch istniejących wynikają nie tylko z potrzeb firmy - w ten sposób tworzy się nowe, atrakcyjne miejsca pracy i wspierana jest aktywizacja zawodową w regionie, gdyż umożliwia się młodzieży zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych.
Kolejne obiekty w Hajnówce
W bieżącym roku firma uruchamia kolejną fabrykę w Hajnówce, gdzie na obszarze ponad 90 tys. m2 (w tym ponad 18 tys. m2 pod dachem) będą wytwarzane: osie, przekładnie, układy jezdne i układy przeniesienia napędu.
Rozbudowywana jest także fabryka w Narewce, będzie miał niemal dwukrotnie większą powierzchnię. Obecnie ma ona 14,6 tys. m2, po rozbudowie będzie to 26,9 tys. m2. Powiększenie fabryki ma na celu zoptymalizowanie produkcji i zwiększenie liczby produkowanych maszyn.