Potas w połączeniu z magnezem i siarką z kizerytu to idealne rozwiązanie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2014,12:20 Aktualizacja: 17-12-2014,12:23
A A A

Przystępując do nawożenia powinniśmy znać zasobność własnych gleb, aby móc ustalić konkretną dawkę nawozu pod konkretną roślinę. Niemniej jednak w Polsce większość gleb jest uboga przede wszystkim w potas, magnez i siarkę.

Jednym z rozwiązań jest użycie Korn-Kali, nawozu od K+S Polska. "Nawóz jakim jest Korn-Kali idealnie wpisuje się w potrzeby pokarmowe polskich gleb i roślin na nich uprawianych" - tłumaczą przedsawiciele producenta.

Dawka Korn-Kali uzależniona jest od zapotrzebowania na potas danej uprawy lub płodozmianu, dotychczasowego nawożenia potasowo-magnezowego, różnych wymagań roślin uprawnych dotyczących makroelementów takich jak magnez, siarka i sód oraz od ilości dostarczonych składników w nawożeniu organicznym.

Nawożenie jesienne

Nawóz Korn-Kali stosuje się jesienią na gleby średnie i ciężkie (nawożenie na ściernisko). Dzięki temu składniki odżywcze w pełni dostępne są dla roślin na początku wegetacji.

Na lekkich glebach nawóz Korn-Kali najlepiej podzielić na dwie części, tj. przedsiewną (50-75 proc. dawki całkowitej) i pogłówną (25-50 proc. dawki całkowitej), którą należy wykonać bardzo wczesną wiosną, najlepiej przed ruszeniem wegetacji.

Nawóz Korn-Kali idealnie komponuje się z innymi nawozami, jednoskładnikowymi lub wieloskładnikowym.

Wszystko rozpuszcza się w wodzie

Producent podkreśla, że wszystkie zawarte składniki odżywcze w nawozie są w pełni rozpuszczalne w wodzie. Są więc przez roślinę bezpośrednio pobierane.

Odpowiednia granulacja gwarantuje dokładność przy rozsiewaniu i umożliwia równomierne rozprowadzenie nawozu na większych powierzchniach.

Działa niezależnie od wartości pH gleby i można go stosować w każdej uprawie.

Zimowa korekta?

Przy braku nawożenia jesienią, wiosną zwykle stosuje się do 75 proc. dawki całkowitej. Warto zatem rozważyć zastosowanie nawozów potasowych w okresie zimowym, (pod warunkiem, że mamy tereny bez skłonów, pagórków i bez okrywy śnieżnej), co może przełożyć
się na lepsze rozpuszczenie nawozu w okresie zimowo-wiosennym i lepszą jego dostępność dla roślin w momencie ruszenia wegetacji.

Dodatkowym atutem jest zawartość składników towarzyszących: magnezu i siarki w stosunku do których rośliny mają również duże potrzeby pokarmowe.

Potas, magnez, siarka na wiosnę

Jeżeli chodzi o wczesnowiosenne aplikowanie składników kontrolujących gospodarkę azotową roślin, to największe potrzeby rośliny wykazują względem potasu.

Niemniej jednak magnez i siarka również odgrywają bardzo ważną rolę w lepszym pobraniu i wykorzystaniu azotu z gleby.

W celu uzyskania wysokiej efektywności nawożenia potasem, magnezem i siarką w okresie wiosennym, nawozy trzeba zastosować bardzo wcześnie. Efektywne pobieranie składnika następuje tylko wtedy, gdy nawóz się rozpuści, a składniki przemieszczą się w strefę rozwoju systemu korzeniowego.

Poleć
Udostępnij