Polska firma pomaga rozwijać rolnictwo w Afryce
Afryka jest jednym z największych na świecie importerów żywności, choć ma ogromny niewykorzystany potencjał w rolnictwie. Problemem jest jednak magazynowanie żywności. W rozwiązaniu tej uciążliwości ma pomóc spółka Feerum, która dostarczy na ten kontynent nowoczesne silosy.
- W Afryce około 40 proc. wyprodukowanej żywności jest wyrzucanej po roku, ponieważ nie ma procedur ani specjalnych systemów do jej przechowywania - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Janusz Musialski, dyrektor regionu afrykańskiego w Feerum.
Wyniki finansowe Feerum pod presją dofinansowania klientów
Dla polskich firm Afryka jest bardzo perspektywicznym rynkiem. To kontynent bogaty w surowce, który przechodzi właśnie boom demograficzny i prężnie rozwija się gospodarczo. Sprawia to, że potrzebuje inwestycji, towarów i usług niemal we wszystkich sektorach gospodarki z przetwórstwem rolno-spożywczym i maszynami dla rolnictwa na czele.
Afryka jest też jednym z największych na świecie importerów żywności. Sama ma ogromny, niewykorzystany potencjał rolnictwa, z którego utrzymuje się większość ludności. Problemem jest jednak niska wydajność sektora i brak możliwości przetwórstwa czy magazynowania wytworzonej żywności.
- Rozwiązanie, które oferujemy, pozwala na przechowywanie żywności do trzech lat, z bardzo małymi stratami, sięgającymi maksymalnie 5 proc. W porównaniu z tym, co jest teraz, czyli 40 proc., jest to ogromny plus dla rozwoju rolnictwa w dowolnym kraju afrykańskim. Dodatkowo tworzymy tam nowy przemysł, który opiera się na zastosowaniu silosów przy przechowywaniu żywności - mówi Musialski.
Feerum z główną nagrodą. To innowacyjny debiutant
Notowana na warszawskiej giełdzie spółka w grudniu 2016 roku podpisała z Krajową Agencją Rezerwy Żywnościowej w Tanzanii umowę na wybudowanie pięciu kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych, które mają pomieścić ok. 120 tys. ton kukurydzy i zbóż. Kontrakt wart jest 33,14 mln dol., czyli około 130 mln zł i ma zostać zrealizowany do połowy 2018 roku.
Umowa w Tanzanii może być dla spółki przepustką do afrykańskiego rynku. Feerum chce pozyskać kontrakty handlowe z partnerami w regionie Afryki Subsaharyjskiej.
Rozwiązania polskiej firmy mogą się przyczynić do rozwiązania części problemów i wesprzeć rozwój rolnictwa w Afryce. Jak szacuje bowiem ONZ, w przyszłości ten kontynent mógłby się stać jednym z głównych producentów i dostawców żywności oraz produktów rolnych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś