Nowości od Sano dla bydła mlecznego i trzody chlewnej
Sano prezentuje nowe produkty. Są to Lactoma 27% Classic dla krów mlecznych w laktacji, Prenata 333 Forte dla sztuk zasuszonych oraz Poweramino dla tuczników żywionych paszą z udziałem kukurydzy.
Lactoma 27% Classic to nowa pasza, której zadaniem jest zwiększenie wydajności krów. Jak informuje producent, doświadczenia przeprowadzone w Sano Agrar Institut wykazały, że dzięki jej zastosowaniu można obniżyć koszty żywienia tych zwierząt.
Pasze Lactoma 27% Classic zawierają 27% białka oraz witaminy i związki mineralne.
Jakie problemy dotykają krów wysokocielnych?
Korzyści stosowania mieszanek Lactoma-HP i Protamilk-HP to zdaniem Sano wyższa wydajność krów, większa zawartość tłuszczu i białka w mleku, ochrona przed ketozą i spadkiem kondycji, mniejsza liczba komórek somatycznych, cykliczne ruje i wysoka płodność oraz dobra zdrowotność wymion i mniej stanów zapalnych.
Do szczególnych cech Lactoma 27% Classic należą wysoka zawartość białka i energii, dopasowany dla przeżuwaczy skład białka tj. szybko, średnio i wolno się rozkładające w żwaczu, udział cukrów będących pożywką dla bakterii oraz żywe drożdże Saccharomyces cerevisiae wpływające na wykorzystanie pasz objętościowych i na wydajność.
Mieszanka paszowa uzupełniająca Lactoma 27% Classic jest przeznaczona dla krów mlecznych w zależności od wydajności w ilości odpowiednio 4-10 kg na sztukę dziennie. Zdaniem Sano dobrze komponuje się ona z dawkami zawierającymi dużą ilość kiszonki z kukurydzy.
Na wschodzie kraju wirus ASF dalej zabija dziki
Przykładowe dawkowanie w zależności od wydajności to:
- 24 l dziennie - 4 kg
- 26 l dziennie - 5 kg
- 28 l dziennie - 6 kg
- 30 l dzienne - 7 kg
- 32 l dziennie - 8 kk
- 34 l dzienne - 9 kg
- 36 l dziennie- 10 kg
Kolejną nowością od Sano dla bydła mlecznego jest mieszanka witaminowo-mineralna dla krów zasuszonych Prenata 333 Forte.
Jej stosowanie ma chronić przed zaleganiem poporodowym, zatrzymaniem łożyska oraz przygotowywać krowy do zbliżającego się porodu.
Czy rzepak może zastąpić soję w żywieniu zwierząt?
Sano informuje, że Prenata 333 Forte zawiera związki mineralne tj. 17,7% wapnia, 0,8% fosforu, 7,0% magnezu, 0,8% sodu oraz 3,8% siarki. Ponadto charakteryzuje się zawartością mikroelementów takich jak cynk, mangan, miedź, jod, kobalt, selen oraz witamin tj. A, D3, E, B1, B2, B6, B12, beta karoten, biotyna, niacyna i pantotenian.
Mieszanka zawiera także sole anionowe tj. siarczan magnezu, chlorek magnezu i chlorek amonowy (DCAD = - 4.200 meq). Zdaniem producenta gwarantują one odpowiedni dla krów zasuszonych bilans kationowo-anionowy dawki pokarmowej.
Firma zaleca podawanie Prenata 333 Forte krowom zasuszonym w ilości 333 g dziennie.
Sano oferuje również nowość przeznaczoną dla trzody chlewnej. W tuczu świń coraz częściej stosowana jest kukurydza, która zawiera mniej białka i aminokwasów niż inne zboża. Przy wprowadzeniu jej do dawki poziom lizyny i tryptofanu może okazać się zbyt niski.
Policja szykuje wnioski do sądów o ukaranie rolników
Firma przygotowała nową mieszankę witaminowo-mineralną Poweramino przeznaczoną do tuczu świń z udziałem kukurydzy. Oprócz zestawu witamin i związków mineralnych zawiera ona 11% lizyny, 1,5% treoniny, 1,5% metioniny i 0,3% tryptofanu.
Jak podkreśla producent, dodatek czterech aminokwasów zwiększa wartość biologiczną białka, poprawia jego wykorzystanie i zmniejsza produkcję amoniaku w chlewni.
Zdaniem firmy Poweramino uzupełnia mieszanki zawierające kukurydzę lub inne zboża o mniejszej ilości białka, a duża zawartość witamin i związków mineralnych zapewnia pokrycie zapotrzebowania świń. Dawkowanie Poweramino wynosi 3% na początku tuczu i 2,5% na końcu tuczu.