Ograniczenie handlu w niedzielę – co to znaczy dla branży maszyn i urządzeń rolniczych?
Z początkiem marca 2018 r. weszła w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę. Pierwszy taki dzień to 11 marca 2018 r. Na szczęście przepis ten nie obejmuje sklepów rolniczych w okresie od czerwca do września. Stało się tak dzięki staraniom Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych - PIGMiUR.
W ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę znajdują się zapisy, które umożliwiają funkcjonowanie podmiotów z branży maszyn rolniczych w sezonie prac polowych na niezmienionych zasadach.
11 i 18 marca to pierwsze niedziele, w które konsumenci nie będą mogli zrobić zakupów. W tym roku sklepy zamknięte będą jeszcze przez 21 tych dni. Może to oznaczać spadek obrotów w sklepach, co z kolei może się przełożyć na...
Zgodnie z art. 6 punkt 1, podpunkt 24 ustawy, zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego – w placówkach handlowych prowadzących handel wyłącznie maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi do tych maszyn.
Dzięki tym zapisom rolnicy w przypadku awarii maszyny, która zdarzy się w okresie wzmożonych prac, nie będą musieli martwić się o dostępność serwisu i części zamiennych.
W ustawie znalazł się również zapis umożliwiający przeprowadzanie wystaw i targów na dotychczasowych zasadach. Zapisy ustawy mówią (art. 6.1 podpunkt 11), że zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych.
Umożliwia to zorganizowanie największej polskiej wystawy rolniczej AGRO SHOW zgodnie z dotychczasowymi standardami.