Naukę można połączyć z biznesem. Grupa Azoty i INS zacieśniają współpracę
Grupa Azoty i Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach (INS) podpisały list intencyjny dotyczący wspólnych działań badawczo-rozwojowych. Nowe projekty mają zwiększyć szanse koncernu na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań na skalę przemysłową.
- Ogromnie się cieszę, że instytut będzie współpracował z Grupą Azoty w całej Polsce. Wierzę, że wiele płaszczyzn współpracy wszystkich zakładów Grupy Azoty z INS wpłynie również na rozwój doskonale działającego od kilkudziesięciu lat instytutu i województwa lubelskiego - mówił wojewoda Przemysław Czarnek, z którego inicjatywy zawarto porozumienie.
Nowy blok węglowy w Puławach. Wielka inwestycja Grupy Azoty
Współpraca zakłada m.in. "uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych dla opracowania nowych produktów i technologii ich produkcji oraz ich wdrożenie w skali pilotażowej".
Oba podmioty będą również współpracować w zakresie organizacji praktyk i staży pracowniczych oraz doktoratów wdrożeniowych.
- Podpisany list intencyjny to kolejny krok w stronę nowoczesnej chemii i wzmocnienia pozycji Grupy Azoty nie tylko na bardzo konkurencyjnym rynku europejskim, ale wśród liderów rozwiązań chemicznych na świecie. Jestem przekonany, że długofalowa współpraca z tak renomowanym ośrodkiem badawczym jakim jest Instytut Nowych Syntez Chemicznych i możliwość korzystania z wiedzy, doświadczenia i umiejętności zespołu wybitnych naukowców zaowocuje przełomowymi rozwiązaniami i stanie się siłą napędową dla rozwoju polskiego przemysłu chemicznego - powiedział dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu GA.
Rosyjskie nawozy zalewają Polskę. Grupa Azoty ma problem
- Współpraca Instytutu Nowych Syntez Chemicznych z Grupą Azoty to modelowy przykład wykorzystania możliwości nauki we wdrażaniu innowacyjnych technologii w przemyśle. Jestem przekonany, że nowoczesne rozwiązania w obszarze tzw. wielkiej syntezy chemicznej i biotechnologii oferowane przez nasz ośrodek przyczynią się do poszerzenia oferty produktowej Grupy Azoty oraz pozytywnie wpłyną na rozwój chemii - podkreślał z kolei prof. Janusz Igras, Dyrektor Instytutu Nowych Syntez Chemicznych.
Grupa Azoty rozbudowuje też własną infrastrukturę badawczą.
Do końca roku w Tarnowie powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe, które będzie koncentrować się na takich obszarach jak zaawansowane materiały, nowoczesne produkty nawozowe oraz technologie, a także wyroby proekologiczne.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś