Nowy blok węglowy w Puławach. Wielka inwestycja Grupy Azoty
Grupa Azoty ogłosiła postępowanie przetargowe na budowę nowego bloku energetycznego opartego o paliwo węglowe w Puławach. Tym samym oficjalnie zainaugurowano największą inwestycję energetyczną azotowego giganta.
Nowy blok węglowy o mocy 100 MW powstanie na terenie należącej do Grupy Azoty Puławy zakładowej elektrowni, a jego szacowana wartość to ok. 890 mln zł.
Regularna eksploatacja bloku ma się rozpocząć do końca 2021 roku.
Azoty Puławy zainwestują miliard złotych w produkcję nawozów
- Nowy układ energetyczny będzie dostosowany do realnych potrzeb Grupy Azoty Puławy w zakresie wytwarzania ciepła technologicznego oraz zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci - zaznacza Jacek Janiszek, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy. - Odpowiada potrzebom rozwojowym naszej spółki na kolejne lata. To optymalne rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo energetyczne dla naszych przyszłych inwestycji, ale też determinujące rozwój spółek z Grupy Kapitałowej m.in. poprzez zapewnienie im ciągłości dostaw surowców energetycznych - dodaje.
Nowy blok węglowy powstanie na terenie zakładowej elektrociepłowni i będzie z nią ściśle zintegrowany. Będzie to blok ciepłowniczo-kondensacyjny z kotłem pyłowym węglowym o mocy nominalnej w paliwie do 300 MWt, z zamkniętym układem chłodzenia z chłodniami wentylatorowymi mokrymi.
Puławy i Kędzierzyn kluczowymi dostawcami RSM dla czeskich rolników
Założono też zastosowanie układu odsiarczania spalin metodą mokrą wapienną lub mokrą magnezową. Co ważne - inwestycja spełni unijne normy w zakresie ochrony środowiska zgodnie z tzw. konkluzją BAT.
Nowy blok węglowy w Puławach będzie największą inwestycją energetyczną w historii puławskiej spółki oraz największą w województwie lubelskim. Jej wartość opiewa na około 890mln zł, a planowana struktura finansowania to: 30 proc. - środki własne, 70 proc. - finansowanie dłużne.
Szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty zatrzymany przez CBA
Realizacja inwestycji bez wątpienia doprowadzi do zacieśnienia współpracy z Lubelskim Węglem Bogdanka. Niskie koszty transportu ze względu na odległość między Puławami a Łęczną (ok. 80 km), wystarczająco duże zasoby i rezerwy mocy wydobywczych kopani sprawiają, że Bogdankę można uznać za oczywistego partnera Puław w realizacji inwestycji energetycznych.
Zgodnie z harmonogramem, postępowanie przetargowe na budowę nowego bloku węglowego powinno zakończyć się w czwartym kwartale br.
Rozpoczęcie realizacji inwestycji planowane jest na grudzień 2018 r., a jej zakończenie na czwarty kwartał 2021 r. Regularna eksploatacja rozpocznie się do końca 2021 roku.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś