Mleko z kolejnych polskich zakładów pojedzie do Chin

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2016,12:00 Aktualizacja: 25-06-2016,11:14
A A A
Chiński Urząd Certyfikacji i Akredytacji (CNCA) rozszerzył listę polskich zakładów mleczarskich dopuszczonych do eksportu na rynek chiński o trzy kolejne zakłady - poinformował resort rolnictwa. 
 
Obecnie Polska ma zatwierdzone do eksportu do Chin 74 zakłady mleczarskie oraz 1 zakład z mlekiem w proszku dla niemowląt. Łączenie 75 zakładów.
 
- To, że Polska ma dopuszczone do eksportu na chiński rynek aż 75 zakładów, to ewenement. Jest wiele unijnych krajów, które nie mają ani jednej takiej mleczarni - skomentowała Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.

produkcja mleka, wsparcie dla prodcentów mleka, kwoty mleczne, kary za nadprodukcję mleka

Producenci mleka domagają się pomocy od Komisji Europejskiej

Organizacje branżowe reprezentujące hodowców i producentów mleka, spółdzielnie mleczarskie oraz związki zawodowe skierowały list do Phila Hogana, unijnego komisarza ds. rolnictwa. Domagają się pomocy z budżetu UE. Przyczyną...
Dodała, że bardzo trudno jest uzyskać chiński certyfikat, a więc skoro polskie firmy podejmują takie starania to znaczy, że widzą możliwość prowadzenia biznesu.
 
Produkcja wyrobów mleczarskich jest wyższa niż zapotrzebowanie krajowe, dlatego konieczny jest eksport. Jedynym z rynków, który jest perspektywiczny dla polskiego mleka, jest Państwo Środka. Na razie Polska stawia na tym rynku pierwsze kroki.
 
W ubiegłym roku wartość eksportu produktów mleczarskich do Chin wyniosła 41,9 mln euro wobec 46,4 mln euro w 2014 r. Wywóz produktów mleczarskich do tego kraju stanowi nieco ponad 2 proc. całego eksportu tych produktów. W ubiegłym roku najwięcej sprzedano serwatki (udział w strukturze eksportu wyniósł 20 proc.).
 
Dyrektor zapytana przez PAP o przyczyny spadku eksportu, wyjaśniła, że wynika to z ogólnie mniejszego popytu na ten rodzaj produktów. Dodała, że na rynku chińskim jest bardzo duża konkurencja, zwłaszcza bardzo aktywne są firmy nowozelandzkie. A te mogą zaoferować tańsze produkty ze względu na to, że są położone bliżej Chin niż Polska.

mleko, ceny, kryzys mleczny, mleczarnia

Mleczarnie płacą coraz mniej, nawet niecałe 40 groszy za litr mleka

Hodowcy bydła mlecznego znajdują się w coraz trudniejszej sytuacji. Jak informuje TVP 1 jedna z mleczarni w woj. warmińsko-mazurskim wystawia już faktury, na których cena za litr mleka nieznacznie przekracza 30 groszy. Mleczarnie,...
Wskazała jednak, że Polska nie odpuszcza tego rynku. Izba dostaje z Chin wiele zapytań w sprawie dostaw różnych produktów mleczarskich, a więc zainteresowanie jest. Chodzi np. o mleko UHT, mleko smakowe czy mleko w proszku.
 
Maliszewska zaznaczyła, że chiński rynek staje się coraz lepiej zaopatrzony dlatego trzeba walczyć o to, by wstrzelić się w ich oczekiwania i gusta, ważne by z taką ofertą dotrzeć. W tamtejszych sklepach jest bardzo duża oferta mleka w proszku: dla seniorów, dla uczniów, dla małych dzieci, dla studentów itp. Takie rodzaje mleka można także robić i w Polsce i sprzedawać je w Chinach.
 
Polskie mleko można już spotkać w chińskich sklepach, ale są to pojedyncze produkty, podczas, gdy inne kraje proponują całą gamę wyrobów.
 
Jak mówiła obecnie na rynku chińskim prowadzona jest kampania informacyjno-promocyjna "Trade Milk". PIM organizuje ponadto szkolenia dla polskich przedsiębiorców na temat chińskiego rynku, organizowane są spotkania biznesowe. 
 
Maliszewska zaznaczyła, że Chińczycy chętnie biorą udział w spotkaniach, zwłaszcza, gdy przedsiębiorcom towarzyszy ktoś z administracji rządowej np. minister czy wiceminister.
Poleć
Udostępnij