Medax Max, Priaxor, Vizura i Delan Pro wchodzą do gry, czyli nowości BASF
2017 rok to dla Działu Środków Ochrony Roślin BASF Polska aż cztery nowe produkty w portfolio. Ze względu na swoje unikalne właściwości Medax Max, Priaxor, Vizura i Delan Pro mają szansę zawojować polski rynek - mówiono o tym 5 grudnia w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, gdzie odbyła się konferencja prasowa Crop Protection BASF Polska.
Podczas pierwszej części spotkania, przedstawiciele firmy podsumowali rynek rolniczy w 2016 roku, przedstawili osiągnięcia działu agro, a także zaprezentowali plany na 2017 rok.
BASF z prestiżowym wyróżnieniem
Druga część spotkania w całości została poświęcona prezentacji produktów, które BASF Polska wprowadzi na rynek w przyszłym roku. Będą to cztery nowości: regulator wzrostu do stosowania w zbożach jarych i ozimych - Medax Max, fungicyd do ochrony zbóż - Priaxor, fungicyd do ochrony jabłoni - Delan Pro oraz stabilizator azotu - Vizura.
- Oczekiwania rolników rosną np. jeśli chodzi o elastyczność stosowania produktów bez względu na czas i pogodę, czy możliwość ich wykorzystania w kilku uprawach. Daje im to łatwość zarządzania aktywami w obrębie gospodarstwa. Liczą się także łatwo rozpuszczalne formulacje, których dawki są proste do zastosowania. Wzrasta też chęć "mieszania", dyktowana często redukcją kosztów lub szukaniem rozwiązań dostosowanych do konkretnych sytuacji. W BASF stale obserwujemy te oczekiwania i staramy się na nie odpowiadać właśnie poprzez wprowadzanie nowych produktów do naszego portfolio - tłumaczył Cezary Urban, dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin BASF Polska.
Polska jednym z kluczowych rynków dla BASF Crop Protection
Firma BASF proponuje rolnikom preparat Medax Max do stosowania w uprawie zbóż ozimych i jarych. Producent podkreśla, że preparat po raz pierwszy łączy w sobie dwie wiodące substancje czynne: proheksadion wapnia oraz trineksapak etylu w jednym opatentowanym produkcie. Obie substancje działają jako inhibitory biosyntezy giberelin, które są odpowiedzialne za podział komórek. Połączenie dwóch najmocniejszych i znanych substancji czynnych, wspomagane dodatkiem siarczanu amonu daje wyjątkowy efekt.
Nowym fungicydem zbożowym jest Priaxor, który zawiera xemium (fluksapyroksad) - innowacyjną substancję czynną z grupy karboksyamidów (SDHI), dzięki swej mobilności i innowacyjnej strukturze chemicznej zapewniającą długotrwałą ochronę przed chorobami.
W połączeniu z najlepszą strobiluryną F 500 (piraklostrobina) dzięki optymalnej formulacji tworzą one idealne narzędzie pracy dla każdego rolnika. Priaxor nie tylko zapewnia najlepszą ochronę przed chorobami i wyższe plony, ale także daje dodatkowe korzyści wykraczające poza standardową ochronę roślin, poprawiając ich zdrowotność i wigor. To zaś prowadzi do lepszej jakości ziarna, wyższej wydajności produkcji oraz zmniejszenia stresu - zarówno roślin, jak i rolnika.
Agro Akademia BASF 2016 w Kolonii Siedliszczki
W celu zapewnienia sadownikom jeszcze skuteczniejszego zwalczania parcha firma BASF opracowała Delan Pro z technologią proaktywną, która działa zapobiegawczo i stymuluje odporność roślin. Połączenie dwóch substancji czynnych: ditianonu oraz kwasu fosforynowego powoduje, że Delan Pro działa zarówno powierzchniowo, jak i jest przemieszczany przez roślinę.
Efekt synergii działania obu składników powoduje wyższą skuteczność w zwalczaniu parcha. W wieloletnich badaniach prowadzonych w całej Europie zaobserwowano zwiększenie skuteczności w zwalczaniu parcha jabłoni o średnio 7 proc. zarówno na liściach i owocach w porównaniu do zabiegów wykonanych Delanem 700WG w najwyższej dopuszczonej do stosowania dawce.
Agro Akademia BASF gościła w Tarnowie Podgórnym
Dodatkowo nowa formulacja zapewnia stabilizację substancji aktywnej w roztworze roboczym, nawet przy użyciu do przygotowania cieczy roboczej wody o niekorzystnych parametrach (wysokie pH).
Stabilizator azotu Vizura blokuje działanie bakterii przekształcających azot w azotany i emisję podtlenków azotu. Preparat stosuje się w dawce od 1 do 3 l/ha. Stabilizator jest polecany do stosowania z gnojowicą po kukurydzę, co pozwala na wydłużenie okresu dostępności azotu z nawozu dla roślin.