Lasy Państwowe będą współpracować z PGNiG. W sprawie wchłaniania CO2

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2016,8:00 Aktualizacja: 28-04-2016,8:33
A A A

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Lasy Państwowe podpisały list intencyjny odnośnie rozwoju projektu badawczego zwiększenia wchłaniania CO2 przez kompleksy leśne..

- Inicjatywa Lasów Państwowych jest zgodna z porozumieniem klimatycznym podpisanym przez Panią Premier Beatę Szydło. Polska posiada ogromne zasoby leśne, które można w ekologiczny sposób wykorzystać do redukcji CO2. Podpisanie listu intencyjnego pozwoli PGNiG włączyć się w prace nad tym nowatorskim rozwiązaniem – powiedział Waldemar Wójcik, wiceprezes PGNiG.

lasy państwowe, lp, Portal e-węgiel, konrad tomaszewski

Lasy Państwowe mają pomysł na aukcję emisjami CO2

Portal e-węgiel, czyli system aukcyjny, na którym od 2020 r. handlowanoby emisjami CO2 pochłoniętymi przez las - to pilotażowy program Lasów Państwowych. Pieniądze z aukcji byłyby przeznaczane na inwestycje proekologiczne, a system...

Projekt Lasów Państwowych zakłada powołanie "Leśnych Gospodarstw Węglowych", które poprzez odpowiednie zalesianie wyselekcjonowanymi gatunkami drzew zwiększałyby wchłanianie przez lasy CO2. Nadwyżka zmagazynowanego w lasach CO2 ponad zgłoszone do Konwencji Klimatycznej 27,1 mln ton rocznie, będzie mogła być sprzedawana na aukcjach firmom energetycznym.

- Eksperymentalny program byłby realizowany w latach 2017-2020. Mógłby pozwolić podmiotom gospodarki narodowej, objętym Europejskim Systemem Handlu Emisjami, nabywać na rynku alternatywnym od Lasów Państwowych jednostki dwutlenku węgla pochłanianego przez zasoby leśne - wyjaśnił Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Pomysł polega na tym, że dzięki odpowiedniej gospodarce leśnej, czyli przez sadzenie konkretnych gatunków drzew, bądź dosadzanie nowych w istniejącym lesie, można wychwycić większą ilość CO2 z atmosfery.

Węgiel wychwytywany jest przez rośliny w naturalnym procesie fotosyntezy. Im dłużej rośnie las, tym więcej węgla będzie w nim składowane. Ponadto, by zapobiec "ucieczce" emisji, czyli zmagazynowanego węgla, powinno się unikać się tzw. całkowitych zrębów.
lasy państwowe, pierwokup prywatnych gruntów leśnych, nowela ustawy o lasach

Ustawa o lasach klepnięta przez prezydenta

Możliwość pierwokupu, bądź wykupu prywatnych gruntów leśnych przez Lasy Państwowe - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o lasach. Nowe prawo ma zabezpieczyć wykup takich terenów przez...

LP dowodzą, że hektar lasu o kubaturze 200 m. sześc., w którym dosadzono np. buki, może pochłonąć dodatkowo o 10 proc. więcej CO2, niż zwykły las, w którym nie prowadzono dosadzeń. LP przekonują, że w przypadku gdyby cena uprawnienia do emisji CO2 wynosiła ponad 30 euro i gospodarstwa węglowe byłyby wpisane w unijny system handlu emisjami CO2, z hektara takiego lasu można byłoby uzyskać ponad 500 euro.

Lasy Państwowe informowały niedawno, że rozpoczęły pilotażowy program "e-węgiel". Ma to być system aukcyjny, na którym od 2020 r. handlowano by emisjami CO2 pochłoniętymi przez las. Pieniądze z aukcji byłyby przeznaczane na inwestycje proekologiczne, a system mógłby pomóc Polsce realizować cele redukcyjne UE.

- Strategia Grupy Kapitałowej PGNiG zakłada rozwój segmentu produkcji ciepła. Dlatego w dłuższej perspektywie będziemy potrzebować większej ilości certyfikatów emisji CO2. To porozumienie daje nam perspektywę ich zakupu od Lasów Państwowych, w ramach wspólnie wypracowanego innowacyjnego oraz ekologicznego modelu - podkreślił wiceprezes Wójcik.

Projekt rozpocznie się od analizy realnej możliwości wchłaniania CO2 polskich lasów. Do końca 2016 roku wytypowane zostaną drzewostany objęte programem pilotażowym.

Poleć
Udostępnij