Kurnik z Klasą: Jak Stworzyć Funkcjonalne i Estetyczne Schronienie Dla Kur
Coraz więcej osób pragnie żyć w myśl eko i zajmuje się hodowlą kur. Warto przygotować im odpowiednie schronienie, w którym będą bezpieczne. Jednocześnie warto zadbać o funkcjonalność, ale i estetykę. Jak wykonać kurnik z klasą?
Przydomowy kurnik z klasą - jak go zbudować?
Przygotowanie kurnika nie jest wcale trudne ani czasochłonne. Najlepiej zadbać, by kurnik pasował do architektury ogrodu, a wręcz był utrzymany w tym stylu. Bardzo dobrze sprawdzają się modele wykonane z drewna. Jeżeli chcecie nieco zaoszczędzić, to wybierzcie np. kurnik z płyt OSB. Dostępne są także gotowe konstrukcje wyposażone w liczne siatki, które zapewniają kurom bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, ile będziecie mieć kur, musicie zadbać by zwierzęta miały sporo miejsca i mogły bez problemu się poruszać. W przeciwnym razie mogą pojawić się zachowania bardzo agresywne. Ale to nie wszystko o czym trzeba pamiętać, budując kurnik dla kur. Otóż w tym miejscu nie powinna panować wilgoć, stąd należy stosować zabezpieczenia już na poziomie fundamentów. Kury mogą chorować, jeżeli pojawi się przeciąg. Z tego powodu wejście do kurnika powinno znajdować się tylko od wschodu. Pomieszczenie do tego musi być higieniczne, stąd należy wykonać wentylację.
Wyposażenie kurnika od A do Z
Skoro wiadomo już, jak przygotować kurnik, trzeba także zadbać o jego wyposażenie. Dzięki temu kury będą szczęśliwsze. Ptaki, które nie są zestresowane znoszą więcej jaj. W kurniku musi znaleźć się miejsce na gniazda i grzędy, w których kury będą relaksować się i wypoczywać. Najlepiej przygotować takie, by każda kura miała przestrzeń wynoszącą przynajmniej 20-25 cm. Ważna jest również wysokość grzędy czy też gniazda i ta nie powinna być większa niż 1 metr. Niezbędne jest również przygotowanie karmników oraz poidełka dla kur. Jeżeli chodzi o karmniki, to bardzo funkcjonalne są te o budowie cylindrycznej. Jeżeli w Waszej hodowli jest np. 20 kur, to należy zastosować dwa 5-litrowej poidełka. Kury trzeba regularnie wypuszczać z kurnika. Potrzebują one dostępu do światła słonecznego. Jednak gdy są bardzo krótkie dni, należy zastosować także oświetlenie, które zapewnia im prawidłowy rozwój. Minimalne natężenie światła wynosi 3 W na każdy metr kwadratowy kurnika.