Kukurydza szybko zyskuje na znaczeniu
Firma Bayer poinformowała, że w przyszłym roku na rynek wejdą zupełnie nowe odmiany kukurydzy Dekalb, które mają szansę okazać się hitami sprzedaży.
- W rozwoju oferty Bayer Crop Science dla producentów kukurydzy stawiamy na zintegrowane podejście i innowacje - mówiła 7 października podczas spotkania prasowego Iwona Krych-Stec, head of marketing Crop Science, Bayer Polska. Ze względu na pandemię wydarzenie odbyło się zdalnie (było transmitowane ze Stadionu Narodowego w Warszawie, gdzie zorganizowano studio).
Bayer uruchomił program dekarbonizacji rolnictwa w Europie
Przedstawiciele Bayera podkreślali, że powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce już dawno przekroczyła milion hektarów. Zmienna pogoda może w znaczący sposób obniżyć wysokość i jakość plonu. Dlatego też - jak przekonywali specjaliści - celem programu hodowlanego jest stworzenie odmian nie tylko wysoko, a przede wszystkim stabilnie, plonujących - w różnych warunkach uprawowych.
Nowe odmiany w 2022 r.
DKC3201 to odmiana uniwersalna z grupy średnio-wczesnej FAO240 o ziarnie typu flint/dent, przeznaczona do uprawy na ziarno i kiszonkę, polecana na różne stanowiska - w tym gleby słabe i średnie. Rośliny charakteryzują się znakomitym wigorem wiosennym i tolerancją na chłody. Odmiana DKC3201 jest odmianą nowej generacji, należącą do programu FieldShield, który skupia wyselekcjonowane odmiany, posiadające zespół cech o najwyższej tolerancji na kombinację stresów takich jak tolerancja na okresowe niedobory wody w glebie, podwyższone temperatury, chłody wiosenne a jednocześnie - o najwyższym plonowaniu i stabilności.
Zbiory kukurydzy mają być rekordowe
FieldView wchodzi do gry
W zintegrowanej ofercie dla kukurydzy, ważną rolę odgrywają rozwiązania cyfrowe. Podczas konferencji eksperci firmy Bayer prezentowali między innymi mapy zmiennego siewu kukurydzy FieldView - narzędzie pozwalające rolnikom na optymalne wykorzystanie nasion oraz pełne wykorzystanie potencjału plonotwórczego odmian kukurydzy Dekalb i uprawianych pól.
Automatyczny skrypt zmiennego siewu FieldView w prosty sposób przygotowuje zalecenie zmiennego siewu kukurydzy, opierając się na historycznych zdjęciach satelitarnych, przypisanych do konkretnego pola. W ten sposób użytkownik platformy FieldView w kilka minut generuje mapy zmiennego siewu kukurydzy, a następnie wgrywa stworzone pliki do monitora sterującego precyzyjnym siewnikiem punktowym, który wykona siew zgodnie z zaleceniem.
Mapy plonu dostępne na koncie FieldView nie tylko wskażą które miejsca na polu były bardziej plonotwórcze, ale dzięki pozostałym informacjom - pochodzących np. z siewnika - określą, która odmiana lub jaka gęstość siewu okazała się najbardziej efektywna. Maksymalizacja plonu przy optymalizacji zużycia nasion to główna inicjatywa stojąca za stworzeniem automatycznego skryptu siewu kukurydzy FieldView.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś