Dzień Pola PROCAM w Łężycach
Firma PROCAM jak co roku zaprosiła rolników na "Dni Pola". Spotkania te mają na celu zaprezentowanie najnowszych rozwiązań z zakresu ochrony roślin zarówno chemicznej, jak i biologicznej. Odbywają się one na polach demonstracyjnych, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć kolekcję odmian pszenicy ozimej i rzepaku ozimego. Prezentowane są odmiany nowe oraz te, które w latach ubiegłych dały rekordowe plony.
Jedno z cyklu 8 spotkań odbyło się w Łężycach (województwo świętokrzyskie, powiat opatowski) w gospodarstwie Karola i Mirosława Gieradów. Na ponad 700 hektarach pól, znajdujących się w dwóch województwach - świętokrzyskim i podkarpackim rolnicy uprawiają kukurydzę na ziarno, pszenicę ozimą, rzepak i buraki cukrowe. Z firmą PROCAM współpracują od 15 lat, testując nowe odmiany oraz innowacyjne rozwiązania w nawożeniu i ochronie roślin. Od 8 lat są też na ich polach zakładane poletka. - Na poletkach sprawdzamy, jak która odmiana plonuje - zaznacza Karol Gierada. - Wybieramy z nich dwie, góra trzy odmiany na pola produkcyjne. Z nowościami wchodzimy ostrożnie, siejąc na mniejszym areale niż odmianę sprawdzoną. Jak chodzi o pszenicę to jest od kilku lat odmiana FINDUS i w tym roku nowa RGT RITTER, a rzepak od paru lat siejemy odmianę ABSOLUT, która stabilnie plonuje - dodaje współwłaściciel gospodarstwa.
Na poletkach (na ziemi klasy drugiej i trzeciej) wysiano 9 odmian pszenicy ozimej i 6 odmian rzepaku ozimego. W każdej uprawie dla wszystkich odmian zastosowano tą samą agrotechnikę. "Tam gdzie robimy poletka to stosujemy jedną agrotechnikę na wszystkich poletkach i jeden termin zabiegu skracania" – podkreśla Przemysław Konaszczuk, dyrektor regionalny PROCAM - W jednej odmianie ten program skracania jest idealnie dopasowany w innej jest za wcześnie, a w jeszcze innej za późno. To pokazuje jaka jest ich wczesność i wigor. W rzepaku chcieliśmy przede wszystkim pokazać odmianę BARAKUDA. Jest to odmiana kiłotolerancyjna, która w ubiegłym roku pobiła rekord plonowania w ramach naszego programu „Liga Mistrzów Plonowania”. W tym roku także wdrożyliśmy ten program i będziemy walczyć o jak najwyższe plony.” Zwrócono też uwagę na odmianę ABSOLUT, która sprawdza się na różnych stanowiskach i zachowuje się podobnie niezależnie od przebiegu pogody, co pozwala uzyskać określony plon oraz na nową odmianę LG AUCLAND, która wyróżnia się tolerancją na wertycyliozę. Przemysław Konaszczuk w odmianach pszenicy poleca sprawdzoną i stabilnie plonującą odmianę FINDUS i nową odmianę CHEVIGNON, łącząca wysokie plonowanie z dobrą jakością ziarna, a także odmianę RGT RITTER o wyjątkowej odporności na wyleganie mimo potężnego kłosa.
Zwiedzający mogli przekonać się o skuteczności ochrony biologicznej. "Prezentujemy tu ochronę z firmą Bio-lider Naturalnie z Bio-gen, gdzie od kilku lat intensywnie wdrażamy produkt BactoTARCZA, który działa na zasadzie zasiedlenia liścia. – zaznacza Przemysław Konaszczuk - "Skuteczność tego produktu, jak też preparatów typu IMPROVER, które mają rewitalizować rośliny jest wysoka. To się sprawdza - zdrowotność roślin przy zastosowaniu ochrony biologicznej jest bardzo dobra".
Mimo niekorzystnego przebiegu pogody podczas tegorocznej wiosny pszenice i rzepaki na poletkach w Łężycach prezentują się bardzo dobrze.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś