Dni pola i jubileusz w Jarosławcu
BASF obchodzi w tym roku swoje 150 urodziny. Centralne Dni Pola, organizowane przez ten światowy koncern, odbyły się 11 czerwca na polach gospodarstwa Paul-Pon w Jarosławcu, gmina Środa Wielkopolska.
Prezentacje doświadczeń polowych ukazywały efekty stosowania różnych środków ochrony roślin w wielu kombinacjach – wielkości dawki, terminu stosowania, jak również metodyki.
Ciekawym doświadczeniem było stosowanie w uprawie pszenicy ozimej w fazie BBCH 31 systemu 3-zabiegowego. Zabiegi składały się z Capalo 337,5 SE (1,5 l/ha) w fazie BBCH 31,a w BBCH 37 z preparatów: Adexar Plus (1,25 l/ha) oraz Osiris 65 EC (1,5 l/ha) ochronnie na kłos w pełni kwitnienia. Poletka chronione w tym systemie wykazywały najmniejsze porażenie chorobami grzybowymi i najlepszą kondycję, mimo niedoboru wody.
Witold Łykowski z BASF zwrócił uwagę na fakt, że niewielkie ilości opadów nie sprzyjały oziminom, gdyż według danych przedstawionych podczas prezentacji, w okresie od maja do 17 czerwca spadło tam zaledwie 25 mm deszczu.
Wirus żółtej karłowatości przenoszony przez mszyce, będące głównym wektorem tej choroby był zauważalny na poletkach kontrolnych. Według Łykowskiego, jeden jesienny zabieg insektycydowy był zdecydowanie niewystarczający. Aby skutecznie rozwiązać problem, konieczne było stosowanie 2 zabiegów. Pierwszy za pomocą preparatu Fastac Active 050 ME w fazie 1–2 liści, dopuszczalnie w zabiegu łączonym wraz z herbicydem, kolejny zabieg preparatem o działaniu systemicznym, np. Bi 58 Nowy 400 EC, po 1–2 tygodniach, w zależności od możliwości.
Technologia Clerafield, promowana przez BASF, to stosowanie odmian rzepaku odpornych na imazamoks, znajdujący się w herbicydzie Cleravis 492,5 SC, zawierającym ponadto metazachlor i chinomerak.
Cleravis 492,5 SC to herbicyd do powschodowego zwalczania chwastów jedno- oraz dwuliściennych, doskonale zdającym egzamin w zwalczaniu chwastów kapustnych, jak np. gorczyca polna (łac. sinapis arvensis) i innych chwastówz rodziny krzyżowych.
W technologii Clearfield optymalne jest stadium 2-4 liści chwastów. Dodatkowym atutem stosowania tej technologii jest większe uniezależnienie terminu wykonania oprysku od przebiegu pogody.
Zainteresowani plantatorzy mają do dyspozycji, dostępne na polskim rynku odmiany w technologii Clearfield - Impression CL (Monsanto), Edimax CL F1 (Rapool), PT200 CL (Pioneer), DK Imido CL czy DK Imminent CL, DK Imiron CL, DK Impression CL (Dekalb).
W Dniach Pola brały również udział firmy współpracujące – John Deere, Tech-Kom Żabikowo, K+S Polska, HR Smolice, Wielkopolska Hodowla Buraka Cukrowego Sp. z o.o. i wiele innych.
Na spotkanie przybyli licznie rolnicy, reprezentujący różne profile działalności rolniczej.