De Heus oblicza ślad węglowy dla mięsa
De Heus jest gotowy wyliczać na szeroką skalę ślad węglowy dla mięsa. Dzięki temu staje się strategicznym partnerem dla wielu podmiotów z branży gastronomicznej oraz handlowej.
De Heus już od kilku lat oblicza swój ślad węglowy, weryfikując w ten sposób poziom oddziaływania organizacji na klimat oraz sprawdzając efektywność rozwiązań prośrodowiskowych.
W ramach przyjętej strategii zrównoważonego rozwoju firma zobowiązuje się, że do 2030 roku m.in. zredukuje emisję gazów cieplarnianych o 42% w ramach zakresu 1 (bezpośrednie emisje związane z produkcją energii), o 30,3% w zakresie 2 (pośrednie emisje związane z zakupem energii) oraz o 25% w zakresie 3 (inne pośrednie emisjepowstałe w całym łańcuchu wartości).
De Heus podsumowuje rok 2022 w raporcie ESG
Jako rok bazowy przyjęto rok 2022.
– Jesteśmy świadomi wpływu funkcjonowania naszej firmy na środowisko i otoczenie. Dlatego dążąc do zapewnienia dostępu do bezpiecznej i zdrowej żywności nie zapominamy o szacunku dla środowiska i zrównoważonej produkcji – mówi Jarosław Rogoża, Dyrektor ds. Rozwoju i Technologii De Heus Polska Sp. z o.o.
De Heus korzysta z Carbon Compass
Carbon Compass to zaawansowane narzędzie opracowane na podstawie wytycznych Organizacji Oceny i Wydajności Środowiska Hodowli Zwierząt (LEAP - Livestock Environmental Assessment and Performance) oraz Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO - Food and Agriculture Organisation).
Wszystko zgodnie z zasadami ISO14040/14044, dotyczącymi przeprowadzania oceny cyklu życia (LCA).
– Do tej pory wyliczyliśmy ślad węglowy dla 80% naszych klientów, hodowców brojlera. Oznacza to, że precyzyjnie możemy obliczyć ślad węglowy na kilogram żywca, np. dla skrzydełek czy piersi kurczaka – wylicza Jarosław Rogoża.
Jednym z fundamentalnych aspektów zrównoważonej produkcji mięsa jest produkcja z wykorzystaniem certyfikowanej soi, o niższym śladzie węglowym.
Fiber Vibe czyli pasza strukturalna dla macior od De Heus
Soja o niższym śladzie węglowym
De Heus posiada certyfikaty Donau Soja oraz RTRS. Dzięki nim może zapewnić, że spełnia ona wysokie standardy zrównoważonego rozwoju, w tym dbałość o środowisko, warunki zatrudnienia dla pracowników oraz dobre praktyki rolnicze (GAP).
Firma jest również przygotowana na zapewnienie pełnej identyfikowalności (traceability) nasion soi.
– Jesteśmy w stanie korzystać z identyfikowalnych nasion soi do produkcji pasz dla zwierząt, pomimo wielu wyzwań związanych z tą decyzją. Możemy poszczycić się także dodatkowymi rozwiązaniami – mówi Jarosław Rogoża.
Danymi, dotyczącymi śladu węglowego oraz rozmaitymi działaniami z zakresu wpływu m.in. na środowisko i otoczenie firma De Heus dzieli się w swoich raportach ESG.
Jako pierwsza w branży opublikowała podsumowanie działań niefinansowych. W tym roku wyda już trzeci z kolei raport ESG.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)