Czas na współpracę
Grupa Bovi Vet Service, przy współudziale firm MSD, Zoetis oraz Elanco zorganizowała konferencję "Czas na współpracę" dla do hodowców i lekarzy weterynarii. Tematem wiodącym odbywającej się w Boszkowie konferencji były odchów jałówek oraz organizacja i zarządzanie stadem krów mlecznych.
Odchów jałówek został szczegółowo omówiony przez dr. Michaela Overtona z Uniwersytetu Georgia. Wykładowca ten ukończył rezydenturę z zakresu medycyny weterynaryjnej produkcji mleczarskiej. Po otrzymaniu stopnia Masters of Preventive Veterinary Medicine, pracowała przez 6 lat jako specjalista Medycyny Produkcji Mleczarskiej na UC Davis-VMTRC w Tulare, CA. Następnie dołączył do Uniwersytetu Georgia – College Medycyny Weterynaryjnej, gdzie pracuje na stanowisku profesora i pełni też funkcję kierownika programu żywienia zwierząt. Od maja 2012 r. podjął współpracę z Dairy Analytics w Elanco Animal Health. Niestety dr M. Overton nie mógł osobiście przybyć na konferencję, bo nie otrzymał zgody na wyjazd z powodu powstałego zagrożenia koronawirusem.
Głównym celem odchowu jest wydajny i ekonomiczny sposób wyprodukować wysokiej jakości zdrowe jałówki do remontu stada, które będą miały odpowiedni potencjał genetyczny, pokrój oraz kondycję. Czyli będą mogły spełnić takie założenia jak: krycie w wieku 12-14 miesięcy, wycielenie w wieku 22-23 miesięcy, minimalne zaburzenia metaboliczne, minimalne zaburzenia zakaźne, osiągnięcie dużego potencjału na wysoką produkcję mleka w pierwszej laktacji, zapłodnienie w odpowiednim czasie oraz dostarczenie hodowcy wysokiego dochodu.
W swoim wykładzie dr M. Overton podał także dziesięć najważniejszych etapów skutecznego programu remontu stada. Jako pierwszy wymienił zarządzanie kojcem porodowym, następnie pobranie i podanie siary, żywienie przed odsadzeniem, zarządzanie odsadzeniem, utrzymanie przed odsadzeniem, żywienie po odsadzeniu, utrzymanie po odsadzeniu, przeniesienie do kojca krycia, zarządzanie kryciem oraz przeniesienie do kojca porodowego.
Podstawowymi uwarunkowaniami na stanowisko managera stada krów mlecznych są umiejętności i wiedza z zakresu zarządzania stadem, radość z pracy ze zwierzętami oraz motywacja. O tej specyfice skutecznego zarządzania mówił Frank Cordes, który na co dzień jest producentem i managerem fermy mlecznej utrzymującej ponad 700 krów stada produkcyjnego. Jego zdaniem najważniejsza w prowadzeniu fermy jest motywacja, którą tworzy się poprzez radość z pracy i widoczne oraz mierzalne sukcesy.
Podczas konferencji swoje wystąpienia mieli także lek wet. Sławomir Koźmiński reprezentujący Bovi Vet Service, który przedstawił nowe metody synchronizacji jałówek oraz ich opłacalność, a o zagrożeniach konsekwencjach wynikających z zakażenia stada wirusem BVD-MD mówił dr n. wet. Zbigniew Procajło z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.