Ambra rezygnuje. Rozłam w Polskiej Radzie Winiarstwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2015,15:15 Aktualizacja: 01-12-2015,15:20
A A A

Spółka Ambra poinformowała o rezygnacji z członkostwa w Polskiej Radzie Winiarstwa. W ocenie przedsiębiorstwa, obecne działania PRW nie reprezentują interesu polskiego winiarstwa, stoją w sprzeczności z jego misją i wprowadzają konsumentów w błąd.

"Misją społeczną organizacji branżowej powinno być łączenie interesów producentów i konsumentów oraz stanie na straży najwyższej jakości produktów. Wbrew temu Polska Rada Winiarstwa stała się podmiotem realizującym partykularne interesy wybranych członków" - grzmi Ambra.

Wino z całej Europy przyjeżdża do Polski w cysternach

Blisko połowa win na świecie jest już butelkowana poza miejscem wytworzenia, a bliżej miejsca sprzedaży. Takie wina kupowane są przez odbiorców w Anglii, Francji czy Skandynawii. Jak komentują eksperci z Polskiej Rady Winiarstwa nie dość, że...
Jeden z największych w Polsce producentów, importerów i dystrybutorów win podkreśla, że składał Polskiej Radzie Winiarstwa propozycje projektów mających na celu podwyższenie standardów jakościowych, zapewniających realizację misji branżowej i obronę interesów konsumentów wina w Polsce.

Projekty te dotyczyły m.in. produktów pochodzenia naturalnego, przeciwdziałania zafałszowaniom produktów winiarskich. Spółka przypominała też o konieczności sprawowania przez PRW funkcji samoregulacyjnych.

"Zamiast tego Polska Rada Winiarstwa pod hasłem obrony win owocowych zaangażowała się w obronę najsłabszych jakościowo produktów - napojów fermentowanych sztucznie aromatyzowanych i wzmacnianych spirytusem" - informuje Ambra i krytykuje: "Organizacja, która w swoich założeniach miała przyczyniać się do podnoszenia jakości wyrobów winiarskich oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych i integracji pracowników branży winiarskiej, w rzeczywistości nie była w stanie wypracować jednolitych stanowisk branży, godząc się na rozwiązania pośrednie degradujące jakość produktów oferowanych polskim konsumentom".

Ewa Wawro, fundacja Galicja Vitis, Roman Myśliwiec, winorośle, winogrono

Winiarz z Podkarpacia wyhodował nowe odmiany winorośli

Roman Myśliwiec z Jasła na Podkarpaciu, jednej z prekursorów współczesnego winiarstwa w Polsce, wyhodował odmianę winorośli "Jutrzenka", która zyskuje coraz większą popularność wśród winiarzy. Ewa Wawro, prezes...
Dowodem na to mogą być ostatnie działania i wypowiedzi PRW na temat sporów wybranych jej członków dotyczących postępowań akcyzowych w sprawie ww. napojów fermentowanych.

"W ocenie Ambra działania Polskiej Rady Winiarstwa stoją w sprzeczności z interesem winiarstwa i interesem konsumenta, i niejednokrotnie miały charakter wprowadzania w błąd opinii publicznej, co w przypadku takiej organizacji uznajemy za rzecz niedopuszczalną"- podaje spółka.

Ambra jednocześnie informuje, że teraz zamierza zacieśnić współpracę ze Stowarzyszeniem Importerów i Dystrybutorów Wina.

***

Grupa Ambra jest liderem rynku wina w Polsce oraz czołowym producentem, importerem i dystrybutorem win w Europie Środkowej i Wschodniej. Tworzące ją spółki prowadzą działalność na rynkach Polski, Czech, Słowacji i Rumunii. Oferta opiera się z jednej strony na winach własnych marek, które są produkowane przez Grupę lub na jej zamówienie w różnych krajach świata, a z drugiej na winach importowanych od największych producentów Francji, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii, Chile czy Australii.

Poleć
Udostępnij