Akademia Zdrowej Racicy z De Heus

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2016,15:45 Aktualizacja: 21-11-2016,13:10
A A A

De Heus, we współpracy z ośrodkiem doradztwa rolniczego, po raz kolejny organizuje bezpłatne warsztaty, podczas których jej eksperci dzielą się z hodowcami praktyczną wiedzą na temat korekcji racic.

Spotkania w ramach Akademii Zdrowej Racicy odbędą się między 21 a 30 listopada w Sarbicach Pierwszych, Gojcowie, Starej Słupi, Czerwonej Woli i Michałowie.

Akademia Zdrowej Racicy to projekt, który powstał z inicjatywy firmy De Heus w 2012 roku. Był on prowadzony wspólnie z dwumiesięcznikiem Hoduj z Głową Bydło, na łamach którego publikowane były artykuły eksperckie dotyczące korekcji racic i zdrowotności nóg, a także relacje ze spotkań.

koszty kulawizny krów, brakowanie

Kulawizna krów kosztuje

Choroby racic zaraz po jałowości oraz mastitis są głównym powodem brakowania krów mlecznych. Dodatkowo przyczyniają się do powstawania zaburzeń płodności i chorób metabolicznych u bydła. - Koszty wynikające z jednej kulawej...

Eksperci De Heus przeprowadzili wiele praktycznych warsztatów funkcjonalnej korekcji racic na terenie całego kraju. Ideą przedsięwzięcia jest przede wszystkim edukacja hodowców i propagowanie dobrych praktyk w utrzymaniu bydła.

- Mottem Akademii Zdrowej Racicy jest zapobieganie kulawiznom, zanim te będą widoczne. Podczas obserwacji krów możemy ujrzeć wiele sygnałów, które jednoznacznie wskazują na ich problemy z nogami. Trzeba tylko umieć je odczytać, a następnie przeprowadzić taką korekcję, która wyeliminuje problem - mówi Paweł Maturski, doradca żywieniowy ds. bydła De Heus.

Kulawizny krów - problem, którego nie wolno lekceważyć

Wrodzone predyspozycje, cięcie racic zamiast korekcji, złe warunki środowiskowe a przede wszystkim błędy żywieniowe. To wszystko wpływa na kulawizny krów, problem, którego nie wolno lekceważyć. Kulawizny i schorzenia racic mają duży...

Firma De Heus w swoich działaniach kładzie nacisk na profilaktykę, aby uchronić polskich hodowców przed kosztownymi konsekwencjami złego stanu racic. Poprawnie i regularnie przeprowadzane korekcje znacząco wpływają na wydajność hodowli i pomagają zdiagnozować wiele niebezpiecznych schorzeń.

Pokazy korekcji racic, które odbędą się w ramach warsztatów poprowadzi Rafał Kapica - dyplomowany korektor oraz Paweł Maturski. Eksperci poruszą m.in. temat wpływu dobrze przeprowadzonej korekcji na zdrowie i wydajność mleczną krów. Po części praktycznej odbędzie się prezentacja dotycząca ekonomii produkcji w odniesieniu do korekcji i dobrostanu zwierząt.

Poleć
Udostępnij