Akademia BASF na SGGW - warsztat o zatrudnieniu w rolnictwie
23 kwietnia po raz kolejny spotkaliśmy się w ramach Akademii BASF zorganizowanej przez Agro Ambasadorów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Tematem spotkania było zatrudnienie w branży rolniczej. Warsztat poprowadzili Pan Cezary Urban, Dyrektor Działu Crop Protection BASF Polska oraz Pani Barbara Pasieka, HR Business Partner w firmie BASF Polska.
To już drugie spotkanie zorganizowane przez Agro Ambasadorów firmy BASF Polska na SGGW w Warszawie. Wydarzenie miało formę praktycznego warsztatu i zostało podzielone na dwie części: ja – kandydat oraz ja – pracownik. Pierwszą część poprowadziła Pani Barbara Pasieka, która w firmie BASF Polska zajmuję się m.in. rekrutacją, doradztwem personalnym oraz employer brandingiem. Na początku warsztatu zostały sprecyzowane problemy, z jakimi studenci spotykają się na rynku pracy.
Agro Ambasadorzy BASF na SGGW
Uczestnicy spotkania wymienili między innymi brak doświadczenia, stres przed nieznanym, a także nowe formy rekrutacji. Pani Barbara Pasieka zwróciła uwagę na fakt, iż typ pracownika w dzisiejszych czasach nieustannie się zmienia; coraz częściej rekruterzy mają do czynienia z millenialsami. Są to osoby urodzone pomiędzy 1980 a 2000 rokiem, zwane inaczej pokoleniem Y.
Stereotyp millenialsa jest mocno przerysowany, ale nasi eksperci zgodnie przyznali, że w tym opisie jest również trochę prawdy. Dlatego ważne jest, aby umiejętnie budować swoją markę i umieć dostosować się do potrzeb pracodawcy. Studenci często źle rozporządzają swoją marką. Duża część osób nie stawia się na umówione spotkania, wysyła CV bez wcześniejszego zaplanowania swojej kariery zawodowej, a niestety wszystkie nasze błędy skrupulatnie zapisują się w historii programów rekrutujących.
Dlatego ważne jest, żeby powiadomić firmę w razie nieobecności oraz skupiać się na ofertach, na których naprawdę nam zależy. Przed rozmową o pracę warto również zapoznać się z historią firmy. Ile sekund średnio spędza rekruter nad naszym CV? Odpowiedź jest zaskakująca: jest to bowiem zaledwie 7 sekund, dlatego znaczna część spotkania została poświęcona temu zagadnieniu.
CV musi być czytelne i wyraziste. Powinno zawierać imię oraz nazwisko, stanowisko, na które aplikujemy, dane kontaktowe, takie jak numer telefonu i adres mailowy, a także orientacyjną lokalizację naszego zamieszkania, bez podawania dokładnego adresu. Pani Barbara Pasieka zwróciła również uwagę na zdjęcie, które przyciąga uwagę rekrutera. Powinno być ono profesjonalnie wykonane. Dodatkowo, w naszym życiorysie powinny się znaleźć informacje o naszym wykształceniu, aktywnościach studenckich, doświadczeniach zawodowych, umiejętnościach, a także zainteresowaniach.
Wystartuj po indeks. Już w maju możesz zostać studentem SGGW
Ważne, żeby wyżej wymienione informacje dało się powiązać ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. Opisując nasze doświadczenia zawodowe powinniśmy powiązać je z ofertą pracy i krótko, ale dokładnie opisać obowiązki, które do nas należały. Ważne są również nasze umiejętności, nie należy fałszować ich poziomu, bo są one łatwo wykrywane przez rekruterów.
Wpisując poziom języka do CV powinniśmy podawać zawsze jego realną znajomość. Raz stworzone CV niestety nie wystarcza na długo. Powinniśmy je zmieniać zgodnie z naszym rozwojem i dopasowywać je do ofert pracy, na które aplikujemy.
7 sekund to krótka chwila, więc warto pomóc rekruterowi i pogrubić lub podkreślić informacje, które zawarte są w ogłoszeniu dotyczącym stanowiska, na które aplikujemy.
Coraz częściej spotykamy się z formularzami aplikacyjnymi. Służą one do preselekcji kandydatów, dlatego trzeba skrupulatnie je uzupełniać i poświęcić im trochę czasu tak, aby jak najlepiej wypaść, bo nasze przygotowanie i zaangażowanie to bardzo ważna sprawa. W dzisiejszych czasach spotykamy się z rynkiem pracownika, nie pracodawcy, jest bowiem więcej ofert niż samych chętnych do pracy.
Co może nas wyróżnić? Solidne przygotowanie do rozmowy o pracę. Warto wiedzieć, dokąd idziemy, na jakie stanowisko aplikujemy, jaka jest nasza motywacja. Pomóc nam może również autorefleksja nad naszymi kompetencjami oraz przygotowanie kilku pytań dotyczących pracy.
Stypendia pomostowe czekają na studentów z małych miejscowości
Ważnym problemem podczas rozmowy rekrutacyjnej jest pytanie o wynagrodzenie. Dlaczego firmy je zadają? W tym przypadku, odpowiedź również jest prosta - pracodawca musi wiedzieć czy stać go na danego pracownika oraz czy kandydat ma ogląd na rynek. W tym przypadku przed pójściem na rozmowę warto zapoznać się z raportami dotyczącymi zarobków na dane stanowisko, bo podanie zbyt wysokiej lub zbyt niskiej kwoty nie będzie naszym atutem.
Drugą część spotkania poprowadził Pan Cezary Urban, który na początku opowiedział studentom o swojej ścieżce zawodowej, a następnie skupił się na rynku pracownika. Pierwszym omówionym elementem był wybór pracodawcy. Pan Cezary Urban wykorzystał interaktywną ankietę do sprawdzenia preferencji studentów. Ciekawe są wyniki badania.
Spośród 34 uczestników spotkania, 10 studentów wybrało koncern, 8 studentów firmę polską, 6 studentów własną działalność, 5 studentów własne gospodarstwo, a 3 studentów karierę naukową. Studenci jednak podkreślili, że duża część z nich chciałaby łączyć wyżej wymienione elementy.
W kolejnym etapie nasz ekspert skupił się na wyborze specjalizacji na przykładzie firmy BASF. Aby gotowy produkt trafił do naszych gospodarstw przechodzi on długą drogę poprzez różnego rodzaju działy. Wszystko zaczyna się od R&D, gdzie prowadzone są badania nad nowymi produktami. Następnie produkt trafia do działu Rejestracji. Jest to bardzo dokładna praca i wymaga ogromnej wiedzy oraz orientacji w przepisach.
Kolejnym działem jest Marketing, zajmujący się zrozumieniem rynku, jego analizą, a także promocją produktu. Efektem pracy poprzedniego działu jest możliwość funkcjonowania Sprzedaży i Doradztwa. Dział ten pracuje zarówno z dystrybutorami, jak i klientami. Kolejny dział ma strategiczne znaczenie, odpowiada za zaplanowanie produkcji i dostarczenie produktów do dystrybutorów.
Studenci wiedzą, jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin
Jest nim Logistyka, osoby pracujące w tym dziale muszą posiadać specjalistyczną wiedzę. Funkcję kontrolną nad wszystkimi działami sprawuje Dział Controllingu. Ciekawość studentów przyciągnęło szczególnie stanowisko PGA (z ang. Public Government Affairs). W firmie BASF to stanowisko jednoosobowe, a głównym zadaniem pracownika jest komunikacja ze stowarzyszeniami, organizacjami pozarządowymi, a także parlamentarzystami.
Jak głosowali nasi studenci? 16 osób zagłosowało w ankiecie, że chciałoby specjalizować się w Sprzedaży i Doradztwie, 4 osoby w R&D, 3 osoby w Rejestracji oraz PGA i Marketingu, a tylko dwie w Logistyce i Controllingu. Pan Cezary Urban zwrócił uwagę jak duży jest rynek Sprzedaży i Doradztwa. W firmach przemysłowych pracuje od 150 do 200 osób, a w firmach dystrybutorskich od 1000 do 1500 osób. Jest to duży rynek pracy, gdzie firmy intensywnie inwestują w te stanowiska.
Jakie są oczekiwania pracodawców? Oczywiście to przede wszystkim chęć do nauki, mobilność, otwartość, a także znajomość języków obcych, informacja zwrotna oraz komunikacja. Nasz ekspert zwrócił uwagę na to, że warto rozwijać nasze umiejętności. Standardem w firmach międzynarodowych jest posługiwanie się językiem angielskim, ale warto jeszcze zwrócić uwagę na język hiszpański, chiński oraz rosyjski. Nowi pracownicy powinni również interesować się informacją zwrotną od pracodawcy, bo to ona może wskazać dziedziny, nad którymi powinniśmy pracować.
PSOR: rolnictwo zrównoważone kluczem do sukcesu
Branża rolnicza to w przyszłości ogromne wyzwania, ale również i szanse. Ludzi na świecie będzie przybywać, ale gruntów, na których będziemy produkować, niestety nie. Ważny wpływ na rolnictwo ma i będzie mieć klimat. Branża rolnicza to w większości fabryka pod chmurką i nasze efekty oraz decyzje są w głównej mierze powiązane z tym, w jakich warunkach w przyszłości będziemy produkować.
Kolejnym ważnym aspektem jest postrzeganie pracy rolnika i tutaj ważną rolę odgrywa Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR), w którego zarządzie Pan Cezary Urban jest Prezesem. W skład tej organizacji wchodzą główni producenci środków ochrony roślin.
Czym się zajmuje PSOR? To głównie walka z szarą strefą, edukacja, zrównoważony rozwój, a także komunikacja ze społeczeństwem. Problem z szarą strefą środków ochrony roślin jest ogromny. Eksperci szacują, że od 10 do 15 proc. rynku to preparaty pochodzące z nieznanych źródeł, co w przeliczeniu na złotówki daje nam kwotę 0,5 mld złotych. Dlatego ważne dla naszego bezpieczeństwa jest stosowanie zarejestrowanych w Polsce, legalnie zakupionych środków ochrony roślin.
PSOR organizuje również zbiórkę opakowań po pestycydach, a także zwraca uwagę na zdrowie rolników i odpowiednie stosowanie środków ochrony roślin. Na koniec warsztatu studenci mieli możliwość zadawania pytań, dotyczyły one głównie konsolidacji firm na światowych rynkach oraz nowości, jakie BASF przygotowuje dla polskich rolników po wycofaniu niektórych substancji aktywnych. Warsztat zakończył się filmem o postrzeganiu pracy rolników na świecie, który miał trafne przesłanie: Praca rolnika jest najcenniejsza na ziemi!
Warsztat odbył się dzięki pomocy Wydziału Rolnictwa i Biologii, Samorządu Studentów SGGW oraz Koła Naukowego Rolników SGGW w Warszawie.
Niedługo kolejne spotkanie w ramach Agro Akademii BASF. Już 21 maja będziemy rozmawiać o zrównoważonym rolnictwie ze specjalistami z UNEP/GRIDU-u.
Zapraszamy serdecznie!
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś