Agro Ambasadorzy BASF na SGGW
Ponad 40 studentów wzięło udział w wykładzie zorganizowanym 9 kwietnia przez Agro Ambasadorów BASF oraz Koło Naukowe Rolników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podczas wykładu zostały omówione problemy, z jakimi spotkają się w przyszłości młodzi rolnicy, a także innowacyjne pomysły i koncepcje, które znacznie wpłyną na rozwój branży.
Celem programu Agro Ambasadorzy BASF jest promocja zrównoważonego rozwoju i innowacji w rolnictwie. Firma BASF aktywnie rozwija projekt na trzech uczelniach w Polsce: w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Agro Ambasadorzy w ramach swoich zadań organizują wykłady ze specjalistami firmy. Spotkania mają na celu zaprezentowanie ciekawych pomysłów czy nowatorskich rozwiązań, a także poszerzanie wiedzy przez studentów, którzy czynnie w nich uczestniczą.
Studenci mogą zostać ambasadorami
Część merytoryczną wykładu zaprezentował Pan dr Jarosław Opic, Regionalny Kierownik ds. Sprzedaży, a w przeszłości pracownik Katedry Agronomii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
W pierwszej części prezentacji Pan dr Jarosław Opic skupił się na firmie BASF na świecie oraz w Polsce. Przekazał studentom informacje dotyczące generowanego zysku i zwrócił uwagę, że aż 1,86 mld € jest przeznaczane na dział Research & Development. Firma BASF rolnikom znana jest jako jeden z największych producentów środków ochrony roślin, ale poza Działem Crop Protection w Polsce funkcjonuje jeszcze jedna z największych w Europie fabryk produkujących katalizatory, a także wiele innych działów zajmujących się różnymi dziedzinami chemii przemysłowej. Z czego słynie firma BASF na świecie?
To na pewno innowacyjne lakiery, którymi pokryte są nowoczesne europejskie oraz amerykańskie samochody, a także kosmetyki, tworzywa sztuczne, witaminy i wiele innych produktów oraz surowców, z których wykonana jest większość niezbędnych nam do życia przedmiotów, a wszystko to przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju.
W drugiej części Pan dr Jarosław Opic poruszył problemy, z którymi spotyka się światowe rolnictwo. W następnych 50 latach rolnictwo musi wyprodukować więcej żywności niż przez minione 10 tys. lat i jest to ściśle związane z rosnącą liczbą ludności na świecie. Już dzisiaj 11% populacji ma za mało jedzenia, a 3,5 miliona dzieci poniżej 5 roku życia umiera z powodu niedożywienia. Co może zatrzymać te problemy?
Stanisław Kacperczyk - bardzo dobry przykład dla studentów rolnictwa SGGW
Jednym z rozwiązań jest globalny wzrost efektywności produkcji w rolnictwie przy zachowaniu odpowiedzialności za bioróżnorodność. Szczególnie istotna jest również sprawa wody. Aż 70 proc. spośród dostępnych zasobów słodkich wód zużywa rolnictwo, wobec czego niezwykle ważne jest prowadzenie działań mających na celu wykorzystanie tych złóż w sposób racjonalny. Pan dr Jarosław Opic przedstawił bardzo obrazowo, jak ważna jest woda w naszym ekosystemie. Do produkcji jednego kubka kawy zużywamy 140 litrów wody, a 1 kg wołowiny aż 15 500 litrów. Polska nie posiada dużych zasobów, dlatego musi rosnąć świadomość dotycząca racjonalności gospodarowania.
Aby uzyskać wystarczająco jedzenia w 2050 roku plony np. pszenicy czy kukurydzy muszą wzrosnąć ponad 60 proc. Jak to osiągnąć? Tutaj dochodzimy do punktu głównego wykładu – kluczem do sukcesu może być zwiększenie efektywności i wprowadzanie innowacji.
Pan dr Jarosław Opic zwrócił uwagę na niżej wymienione innowacje, które mogą zmienić bądź już dzisiaj zmieniają nasze rolnictwo, w których ważną rolę odgrywa firma BASF:
- Ochrona roślin środkami ochrony roślin,
- Efektywne wykorzystanie azotu.
Studenci WRiB u Witolda Ferensa
Jeśli chodzi o rolnictwo, firma BASF jest jednym z liderów produkcji nowoczesnych środków ochrony roślin i tutaj nasz ekspert widzi duży potencjał do rozwoju. Nowe formulacje, odpowiednie stosowanie oraz moment wykonania zabiegu mogą zmienić rolnictwo i wpłynąć na wzrost efektywności. Koncerny chemiczne pracują nad nowymi formulacjami, które zapewnią szybkie rozprzestrzenianie i wchłanianie się cieczy roboczej.
Pan dr Jarosław Opic zwrócił również uwagę na to, co zawierają poszczególne środki. Nowoczesne formulacje nie zawierają wody; współcześnie są to odpowiednie komponenty rozpuszczalników z substancjami aktywnymi, które zapewniają wysoką efektywność zabiegów. Ważnym aspektem jest również właściwe wykorzystywanie azotu. Od wytworzenia amoniaku minęło ponad 100 lat. Było to wydarzenie, które rozpędziło produkcje rolniczą i dzisiaj musimy szukać nowych technologii, aby racjonalnie gospodarować azotem, żeby jak najmniej tego pierwiastka ulegało stratom. Dlatego firma BASF wprowadziła produkt Limus, którego główną substancją czynną jest inhibitor ureazy i zapobiega stratom azotu np. z RSM-u czy mocznika.
Po wykładzie nastąpiła burzliwa dyskusja i Pan dr Jarosław Opic odpowiadał na pytania zadawane przez studentów. Pytania dotyczyły planów, jakie firma BASF ma na przyszłość w kwestii nowych środków ochrony roślin. Studenci poruszali również tematy związane z inhibitorami ureazy, a także innowacyjnymi zaprawami zbóż.
Wykład odbył się dzięki uprzejmości Wydziału Rolnictwa i Biologii, który udostępnił organizatorom aulę i zadbał o wszelkie szczegóły organizacyjne i promocyjne.
To nie koniec spotkań w ramach projektu Agro Ambasadorzy na SGGW w Warszawie. Kolejne już 23 kwietnia, a naszym gościem będzie Pan Cezary Urban, Dyrektor Działu Crop Protection, który poruszy zagadnienia dotyczące możliwości zatrudnienia w branży rolniczej podczas warsztatów HR-owych.
Serdecznie zapraszamy!
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz