Aż 26 odmian kukurydzy, w tym wiele nowości zaprezentowała firma Syngenta 30 września podczas spotkania w Cykowie w gospodarstwie państwa Tamborskich (woj. wielkopolskie), w ramach znanego od lat cyklu Pola Klasy S Kukurydza. Było to jedno z czterech zorganizowanych w tym roku spotkań.
Łukasz Bojkowski, regionalny kierownik sprzedaży odpowiedzialny za Polskę zachodnią i zarazem gospodarz spotkania podkreślał, że kukurydza jest uprawą priorytetową dla Syngenty o olbrzymim potencjale. - Przez wiele lat nasza firma kojarzona była z hodowlą odmian typu flint, przeznaczonych głównie na ziarno, między innymi z odmianą Delitop, czy popularną w ostatnich latach SY Talisman. Teraz to się zmienia - wskazywał.
10 czerwca firma Syngenta zorganizowała Pola Klasy S w formie internetowego webinarium, podczas którego jej eksperci na poletkach doświadczalnych w różnych lokalizacjach w kraju, jak i w specjalnie przygotowanym na tą okazję studiu,...
Dariusz Sip, dyrektor działu nasion Syngenta na Europę Centralną wyjaśniał, że obecnie firma rozwija bardzo mocno dwa segmenty. Pierwszy to odmiany kiszonkowe o wysokiej zawartości skrobi oraz wysokiej strawności całych roślin, dzięki którym rolnicy będą mogli uzyskać dużo wyższą produkcję mleka. Przykładem są odmiany SY Amfora, SY Fermin oraz SY Feronia, chociaż nowości w tym segmencie jest więcej. Drugim kierunkiem rozwoju są odmiany na ziarno typu dent, m.in. SY Fregat, SY Marimba oraz SY Torino.
Syngenta nie zapomina także o wczesnych odmianach ziarnowych, czego przykładem jest wprowadzona w zeszłym roku SY Calo. - To odmiana o olbrzymim potencjale plonowania w swojej grupie, numer jeden w doświadczeniach CCA w 2019 roku. Doskonale poradziła sobie ze wschodami tej wiosny, która jak pamiętamy była zimna i mokra - mówił Łukasz Bojkowski.
Jak podkreślał, obecnie firma może śmiało konkurować w każdym segmencie rynku, od odmian wczesnych ziarnowych, poprzez odmiany kiszonkowe, aż po denty. A dzięki doświadczeniom, które intensywnie prowadzi na terenie całego kraju zaproponować odmiany najlepiej dostosowane do uprawy.
- W obecnych, nieprzewidywalnych warunkach pogodowych, jednym z kluczowych czynników decydujących o sukcesie uprawy jest właściwy dobór odmian, uwzględniający zarówno odmiany typu dent jak i flint. Każda z odmian ma swoje atuty, żadna nie jest lepsza lub gorsza. Dzięki naszym doświadczeniom możemy doradzić rolnikom, które odmiany sprawdzą się u nich najlepiej. Cel jest prosty - maksymalizacja plonu oraz zysku z hektara - mówił Bojkowski.
15 stycznia w Warszawie, firma Syngenta Polska zorganizowała doroczną konferencję prasową, by zaprezentować nowe produkty i działania. Jednak tym razem miała ona nieco inną formułę, ponieważ jej motywem przewodnim były szeroko pojęte wyzwania,...
Syngenta kładzie także duży nacisk na bezpieczne i odpowiedzialne używanie swoich produktów, dlatego jednym z punktów programu podczas zwiedzania poletek była stacja dotycząca stref buforowych. Izabela Wawerek, dyrektor ds. zrównoważonego biznesu w firmie Syngenta wskazywała, że w uprawie kukurydzy przestrzeganie szerokości stref buforowych zawartych w etykiecie jest szczególnie ważne nie tylko dla ochrony wód, gleb i bioróżnorodności, ale także dla dalszej dostępności środków do ochrony kukurydzy.
Podczas spotkania w Cykowie przedstawiono także ostatnie zmiany organizacyjne w firmie Syngenta. Z początkiem roku firma wyodrębniła w swojej strukturze Dział Nasion, w skład którego wchodzi zespół marketingu, łączący kompetencje produktowe i techniczne, oraz zespół sprzedaży.
W tym drugim pracuje 3 kierowników regionalnych (Area Sales Managerów) oraz 25 handlowców działających na terenie całej Polski. - Zbudowanie zespołu sprzedaży było dużym wyzwaniem, szczególnie w dobie COVID-19, ale podołaliśmy temu wyzwaniu w stu procentach - powiedział Dariusz Sip.
- Przyświeca nam jeden cel - chcemy być jak najbliżej rolnika, aby jeszcze lepiej poznać jego problemy i jeszcze lepiej im sprostać. Dlatego dodatkowo cieszy mnie, że większość nowo zatrudnionych przedstawicieli prowadzi własne gospodarstwa rolne lub się z nich wywodzi. Jestem przekonany, że z tak silnym zespołem jesteśmy w stanie dobrać dla naszych klientów odmiany dostosowane do każdych warunków uprawy i każdego kierunku użytkowania - spuentował.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz