25 lat działalności Sumi Agro Poland
Producent środków ochrony roślin świętuje w tym roku okrągłą rocznicę obecności na polskim rynku. Z tej okazji w Warszawie 24 stycznia 2019 r. zorganizowano konferencje prasową.
Jako pierwszy głos zabrał Michał Gazdecki reprezentujący spółkę Kleffmann Group, który omówił rynek środków ochrony roślin w latach 1994-2019. Badania przeprowadzono w Polsce, na Litwie i Łotwie oraz w Estonii.
Błędy w odchwaszczaniu upraw w mijającym sezonie
Następnie prezes Sumi Agro Poland Tomasz Malczewski przybliżył historię grupy Sumitomo oraz przedstawił plany na przyszłość. Korzenie firmy sięgają lat 20. XVII wieku a jej założycielem był Masatomo Sumitomo, który w Kioto otworzył sklep z lekami i książkami. Bazując na swoich doświadczeniach Masatomo spisał zasady prowadzenia przedsiębiorstwa handlowego. Dokument ten stworzył podwaliny międzynarodowego koncernu Sumitomo Corporation działającego obecnie w różnych branżach takich jak przemysł wydobywczy, produkcja chemiczna, czy transport poprzez 700 spółek na całym świecie. Ważną pozycję zajmują w nim firmy związane z rolnictwem, wśród nich Sumi Agro.
W Europie firma Sumi Agro rozpoczęła działalność w 1992 roku, otwierając pierwszą spółkę na Węgrzech a następnie spółki w kolejnych krajach. Ambicją firmy było stanie się wiodącą platformą dystrybucji środków ochrony roślin, nasion i nawozów w Europie. Firma realizuje ten cel poprzez sprzedaż produktów różnych dostawców (głównie japońskich) oraz własnych innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa i ogrodnictwa. Sojusz strategiczny, który w 2012 roku Sumi Agro Europe nawiązała z włoskim producentem Sipcam umożliwił firmie dostęp do całego europejskiego rynku środków ochrony roślin.
Polska spółka rozpoczęła działalność w 1994 roku jako jedna z pierwszych w Europie, konsekwentnie realizując misję firmy-matki. Już dwa lata później na rynku pojawił się Mospilan 20 SP, do dziś jeden z najczęściej stosowanych insektycydów w Polsce.
Jak czytać ze zrozumieniem i prawidłowo stosować preparaty w praktyce?
W 1994 roku zespół Sumi Agro Poland liczył dziewięć osób. Obecnie firma zatrudnia 37 osób, z czego 17 pracuje w terenie jako doradcy sprzedaży, cenieni przez rolników za wiedzę i fachowe doradztwo. Jej centrum produkcyjnym i konfekcyjnym dla środków ochrony roślin, nawozów i adiuwantów jest firma Fregata S.A. w Waćmierzu.
Główne obszary działalności Sumi Agro to sprzedaż środków ochrony roślin, nasion, nawozów specjalistycznych i adiuwantów. Firma ma w ofercie produkty kluczowe dla ochrony upraw. Najważniejsze z nich to fungicyd Topsin M 500 SC oraz insektycyd Mospilan 20 SP - o najszerszym zakresie rejestracji na rynku i jedyny środek o 4-letnim okresie ważności.
Firma od lat współpracuje z polskimi przedsiębiorstwami takimi jak Fregata S.A., Krajowa Spółka Cukrowa S.A., firmami konfekcjonującymi środki ochrony roślin, instytutami i ośrodkami badawczymi (m.in. IOR-PiB Poznań, UP Lublin, UP Olsztyn, IO Skierniewice) oraz zrzeszeniami branżowymi - Krajową Federacją Producentów Zbóż oraz Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Ważnym elementem strategii firmy jest również działalność w Polskim Stowarzyszeniu Ochrony Roślin (PSOR) od momentu jego założenia, m.in. udział w stworzeniu i finansowaniu systemu zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin. Sumi Agro Poland aktywnie angażuje się również w edukację polskich producentów rolnych i sadowniczych. Rocznie pracownicy przeprowadzają ponad 100 szkoleń. Firma prowadzi także akcje: "Ochrona roślin bezpieczna dla pszczół" oraz "Budujemy populację owadów zapylających".
Wykorzystać adiuwanty
Dyrektor działu rejestracji i rozwoju produktów Sumi Agro Poland Paweł Banach przedstawił status rejestracyjny i omówił flagowe produkty: Topis M, Yamato, Mospilan, Inazuma i opowiedział o nowym fungicydzie Fossa i produkcie Metfin, którego rejestracja została zakończona w grudniu 2018 roku. Fossa 633 EC to fungicyd w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej o działaniu powierzchniowym, wgłębnym i układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Produkt zawiera dwie substancje czynne: fenpropidyna (związek z grupy morfolin) - 333 g/l i prochloraz (związek z grupy imidazoli) - 300 g/l. Pszenicę ozimą chroni przed septoriozą paskowaną liści pszenicy oraz mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 1,5 l/ha.
Środek zaleca się stosować zapobiegawczo lub natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorób, pierwszy zabieg trzeba wykonać od początku fazy strzelania w źdźbło do fazy całkowicie rozwiniętego liścia flagowego (BBCH 30-39), drugi zabieg wykonać od fazy rozwoju kłosa w pochwie liściowej do fazy zakończenia kłoszenia (BBCH 40-59). Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym to 2, a odstęp między zabiegami wynosi co najmniej 14 dni. Okres karencji w uprawie pszenicy ozimej wynosi 45 dni.
Urszula Filipecka, dyrektor marketingu Sumi Agro Poland opowiedziała o nowościach w ofercie firmy, którymi są japońskie blokery feromonowe rozmnażania szkodników: Isonet Z, Isomate CTT i Isomate CLS (w trakcie rejestracji).
Kolejną nowością jest nowa linia biostymulatorów Seipro, które przybliżyła Marta Strzelecka-Berek, kierownik ds. produktów rolniczych Sumi Agro Poland. Należą do niej biostymulatory: Shigeki, Kaishi, Kinactiv Fruit i Kinactiv Initial oparte wyłącznie na substancjach pochodzenia roślinnego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś