11 odmian kukurydzy na polach w Bzite
Firma Farmsaat zaprosiła rolników na "Dzień Kukurydzy" do miejscowości Bzite (pow. krasnystawski, woj. lubelskie). Spotkanie odbyło się w gospodarstwie Konrada Piroga.
Rolnicy mogli zobaczyć na poletkach 11 odmian: Farmfire, Farmoritz, Farmueller, Farmrock, Farmirage, Farmpower, Farmurphy, Farmurmel, Farmodena, Farmezzo. Kukurydza została wysiana 28 kwietnia na glebach lekkich klasy IV o ph 6.
Dzień Kukurydzy w Policznej. Więcej praktyki, mniej statystyki
Piróg na 170 hektarach uprawia pszenicę, rzepak, soję i kukurydzę, którą wysiewa zwykle na 50 hektarach. - Odmiany Farmsaatu sieję od 6 lat. Wszystkie mają dobry wigor początkowy i w związku z tym dobrze znoszą zimne gleby, takie jak u nas. W tym roku na polach produkcyjnych mam odmianę Farmoritz - o wyższym FAO, późniejszą, mającą większy potencjał. Jest to odmiana tolerancyjna, więc doskonale nadaje się na występujące u nas mozaiki. W jednym miejscu gleba jest bowiem ciężka, a w drugim - tłumaczył gospodarz.
Mikołaj Szumański, przedstawiciel Farmsaatu omówił szczegółowo poszczególne odmiany. Na słabsze gleby polecał Farmezzo, Farmfire, Farmodena i Farmoritz. Pierwsza z nich doskonale nadaje się na nieużytki, czy zaniedbane gleby. Podkreślił, że należy zwracać uwagę na to, aby obsada nie była zbyt duża bowiem firmowe odmiany lepiej plonują, jak są siane rzadziej - rośliny nie konkurują wówczas ze sobą i dają większy plon.
- Podczas prezentacji odmian kolby nie wyglądały imponująco, ale bardzo ładnie plonują. Wynika to prawdopodobnie ze zróżnicowania gleby na poletku. Dlatego ważymy, a waga nie kłamie - powiedział ekspert.
Dodał, że w tym roku kukurydza na ziemiach lżejszych często dała lepsze plony niż na cięższych. Jego zdaniem na tychpierwzych rośliny miały dostatek wody, a na drugich (zwłaszcza położonych w zagłębieniach terenu) wszystko wymakało.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz