Wojna handlowa przybiera na sile. Resort wszczął dochodzenie
Chińskie ministerstwo handlu poinformowało o wszczęciu dochodzenia w sprawie dumpingu i dotacji rządowych do sorgo importowanego ze Stanów Zjednoczonych. Według komentatorów jest to odpowiedź na podniesienie przez Waszyngton ceł na pralki i panele słoneczne.
- To normalny przypadek dochodzenia w sprawie ochrony handlu - powiedział Wang Hejun, przedstawiciel ministerstwa handlu. "Wstępne dowody i informacje" zdobyte przez resort wykazały, że USA sprzedawały do Chin sorgo po zaniżonych cenach, w wyniku czego krajowy przemysł poniósł poważne straty - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie ministerstwa.
Deficyt jabłek wymusił import z Chin
Resort podjął decyzję o rozpoczęciu dochodzenia, mimo że nie wnosili o to przedstawiciele chińskiego sektora paszowego. Wszczęcie przez Pekin dochodzenia uderzy w popyt na tegoroczne zbiory amerykańskiego sorgo, wykorzystywanego jako pasza dla zwierząt hodowlanych.
Chiny są największym importerem sorgo z USA. Jak wynika z danych urzędu celnego, w 2017 roku kupiły 4,76 mln ton tego zboża za ok. 1,1 mld dolarów.
Chińskie ministerstwo handlu wyrażało "silne niezadowolenie" z powodu niedawnej decyzji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o podniesieniu ceł na importowane do USA elementy paneli słonecznych i pralki.
Wiele takich produktów wytwarza się w Chinach i Korei Południowej. Prasa pisała o "wojnie handlowej" z USA, a ministerstwo handlu zapowiadało, że Chiny będą "stanowczo broniły swoich prawowitych interesów".
Producenci tuczników w USA są mało efektywni
- Osobiście sądzę, że jest to odpowiedź Chin na działanie Trumpa - powiedział Li Qiang, analityk rynku produktów rolnych z firmy konsultingowej Shanghai JC Intelligence. Dodał, że jeśli Waszyngton wprowadzi więcej restrykcji, Pekin rozważy podobne dochodzenie w sprawie amerykańskiej soi, która jest największym pod względem wartości produktem eksportowanym z USA do Chin.
W ramach dochodzenia dotyczącego praktyk dumpingowych w eksporcie amerykańskiego sorgo przeanalizowane zostaną dane za okres od 1 listopada 2016 roku do 31 października 2017 roku, a dochodzenie w sprawie strat poniesionych przez chiński przemysł obejmie dane za okres od początku 2013 roku do 31 października 2017 roku.
Dochodzenie ma zostać zakończone do 4 lutego przyszłego roku, choć, jeśli zajdą "szczególne okoliczności", może zostać przedłużone do 4 sierpnia przyszłego roku.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś